25 Ekim Dünya Makarna Günü

Geçen hafta yoğunluktan ötürü değinemedim ama 25 Ekim Salı günü Dünya Makarna Günü’ydü. (Giornata mondiale della pasta) Önemli makarna üreticileri bu sene makarnanın geleceğini konuşmak üzere Roma’da bir araya geldi. Yapılan toplantılarda pişirme teknikleri, market analizlerinin değerlendirilmesi, makarna üreticilerinin geleceği gibi pek çok konu görüşüldü.

25 Ekim Dünya Makarna Günü, makarna hakkındaki yanlış ve eksik bilgilerin giderilmesi amacıyla kutlanıyor. Makarnanın pratik, lezzetli ve besleyici yönü vurgulanıyor. Makarna özellikle İtalya için ayrı bir öneme sahip, çünkü adeta İtalyanların millî yemeği. Yılda kişi başına tüketilen makarna oranı 26 kilo. İtalya aynı zamanda dünya makarna üretiminin de en önemli ismi: 2010 verilerine göre yılda 13 ton makarna üretimiyle birinci sırada yer alıyor.

Çizme’de yer alan bölgeler ve ünlü makarnaları (I Come Italia kitabından)
Çizme’de yer alan bölgeler ve ünlü makarnaları (I Come Italia kitabından)

Daha önce bahsettiğim İtalyanca kaynak kitaplardan I Come Italia’da İtalyan makarna çeşitlerine değinen bir sayfayı paylaşmak istiyorum. Çizme’nin tüm bölgeleri ve bu bölgelerin ünlü makarnalarına yer verilmiş. Ayrıca makarna çeşitlerinin genel özelliklerine de değinilmiş. İşte bazı bölgeler ve ünlü makarnaları:

Valle d’Aosta Bölgesi: gnocchi
Piemonte Bölgesi: tajarin
Liguria Bölgesi: trenette
Toscana Bölgesi: pappardelle
Sardegna: malloreddus
Umbria Bölgesi: stringozzi
Lazio Bölgesi: bucatini
Campania Bölgesi: spaghetti
Basilicata Bölgesi: strascinata
Calabria Bölgesi: sagne chine
Sicilia: maccheroni

 


Yorum Ekleyin