Dante, İlahi Komedya, Paolo ile Francesca’nın Hikayesi

İtalyan Lisesi öğrencilerini kıskanmamak elde değil. 17-18 yaş grubu, Dante’nin canto’larını inceliyorlar. Bu dönem biraz hızlı başladı. Dante’nin İlahi Komedyası ile bitirilen ilk döneme yine Komedya’dan canto’lar ile devam ediliyor ikinici dönem. Bu canto’lardan biri de Cehennem’in V. Canto’su olan ve Paolo ile Francesca’nın yasak aşkını anlatan canto.

Francesca babası tarafından Rimini Beyi’nin oğlu Gianciotto ile zorla evlendiriliyor. İki aile arasındaki kavganın bu şekilde çözüleceğine inanılıyor. Gianciotto ne yakışıklı ne de kibar. Francesca ile aralarında bir yakınlaşma olması mümkün değil. Gianciotto’nun kardeşi Paolo ise bir hayli yakışıklı, kibar, anlayışlı bir bey. Bir gün Francesca ile Paolo Yuvarlak Masa şövalyelerinden Lancillotto’nun Ginevra’ya olan aşkını anlatan bir kitap okurken aralarında bir yakınlaşma oluyor. Bunu gören Gianciotto ise onları öldürüyor.

Cehennem, Araf ve Cennet’in yapısı; Letteratura Italiana per Stranieri kitabından.
Cehennem, Araf ve Cennet’in yapısı; Letteratura Italiana per Stranieri kitabından.

Dante, bu yasak aşkın kurbanı olan Francesca ile Paolo’yu cehenneme koyuyor. Francesca Caina’nın, onları öldüren Gianciotto’yu beklediğini söylüyor Dante’ye. Caina, Cehennem’in dokuzuncu ve en dip tabakası olan Cocito’nun bölmelerinden ilkidir. Burada hısım ve akrabalarına ihanet etmiş ruhlar bulunur. Kalçalarına kadar buza gömülü durumdadırlar.

 


Yorum Ekleyin