UNA GIORNATA PARTICOLARE

Hitler’in Roma’da Mussolini’yi ziyarete geldiği gün İtalya halkı resmi törene katılmak üzere tarihi buluşmanın gerçekleşeceği alana akın eder. Kendisini eşi ve çocuklarına adamış bir ev kadını olan Antonietta apartmanda yalnız kaldığını düşündüğü esnada komşusu Gabriele’nin de törene katılmadığını görür.

Ettore Scola’nın 1977 tarihli filmi Una giornata particolare’nin (Özel Bir Gün) başrollerinde İtalyan Sineması’nın iki önemli ismi Sophia Loren ile Marcello Mastroianni yer alır. Film baskı rejimini enteresan bir hikaye üzerinden işlerken derin de bir yalnızlık analizi yapar.

Antonietta evinin, eşinin, çocuklarının güdümünde bir hayat yaşamaktadır. Körü körüne faşizme gönül vermis, dış dünya ile bağlarını neredeyse tamamen koparmıştır. Karakter sıradan bir ev kadını, ezilmiş, bastırılmış bir kişilik olarak seyirciye sunulsa da ruhunun derinliklerinde özgür bir kadın olmayı arzuladığı açıkça görülmektedir.

Gabriele karakteri ise radyo yapımcılığı yapan, eşcinsel olduğu için işte kovulan  bir anti-faşisttir. Film boyunca Antonietta ile aralarında ilginç diyaloglara şahit oluruz.

‘Deha yalnızca erkeklere aittir.’ yazar Antonietta’nın Mussolini albümünde. Gabriele bu söze katılıp katılmadığını sorar Antonietta’ya.
– Tabi ki katılıyorum. Neden ki? Tarih kitaplarını yazanlar hep erkekler değil mi?
– Evet, tek sorun başka kimseye yer bırakmamaları. En çok da kadınlara.
– Gerçekten anlaşılmaz birisiniz.

Yedi çocuk sahiplerine devletin özel ödül verdiği, ‘Bir erkek önce koca, baba ve asker olmalı’ mesajının hafızalara kazınmaya çalışıldığı, hükümetin kontrolü altındaki radyonun otoriteyi övüp göklere çıkardığı, bekarların ekstra vergi ödemek zorunda bırakıldığı, işinden olmamak adına insanların cinsel tercihlerini saklayıp rol yapmak zorunda bırakıldığı bir dönemde geçer hikaye. Fakat başroldeki iki karakter tüm sosyal tabuları bir kenara bırakarak konumlarını ve varlıklarını sorgulamaya başlar. Sonunda da yaşanılası, daha özgür ve tüm engellerin ortadan kalktığı bir dünya hayal ederler kendileri için.


Yorum Ekleyin