LA PROVA ORALE 2

Edilingua Yayınevi özellikle İtalyanca konuşma pratiğini geliştirmek isteyen öğrencilere yönelik iki güzel kitaba sahip: La prova orale 1 daha önce sitede detaylıca yer verdiğimiz bir kitap. Seviye olarak A1-B1 arasını kapsıyor. La prova orale 2 ise B2-C2 seviyeleri için hazırlanmış. Perugia Yabancılar Üniversitesi’nin yaptığı CELI sertifika sınavları için örnek verecek olursak CELI 3,4,5 olarak; Siena Yabancılar Üniversitesi’nin yaptığı CILS sertifika sınavları için örnek verecek olursak CILS 2,3,4 olarak düşünebilirsiniz.

İkinci kitapta toplamda 45 ünite bulunuyor. Akademik hayat, teknoloji, evlilik, madde bağımlılığı, ekonomi, ahlak, sağlık, aile, aşk hayatı, beslenme ve biyoteknoloji, şiddet, üçüncü dünya ülkeleri, modern kadın, din, iklim değişiklikleri, ırkçılık, doğa ve aklınıza gelebilecek daha pek çok farklı konu üzerine hazırlanmış bu üniteler zorluk derecelerine göre sınıflandırılmış.

Kitap her ünite için tıpkı ilk kitapta olduğu gibi üzerine konuşulacak konuya ilişkin bir kelime listesi sunuyor öğrenciye. Her ünite konuyla alakalı fotoğraflarla desteklenip öğrencinin fotoğrafları yorumlaması da bekleniyor. En alt kısımda ise konuyla alakalı sorular listeleniyor. Birinci kitaptan farklı olarak ikinci kitapta her üniteye birkaç makale de eklendiğini görüyoruz. Bu makalelerin hangi kaynaklardan alındıklarına dair bilgi notu da düşülmüş. Panorama, Corriere della Sera, Donna Moderna, L’Espresso, La Repubblica ilk göze çarpan kaynaklar.

Ünitelerden hemen sonra ‘Espressioni e massime’ adlı bir bölüm bulunuyor. Bu bölümde pek çok deyim ve atasözü öğrenmeniz mümkün. Kitabın son kısımında  ise her ünite için ayrı olarak hazırlanmış küçük bir sözlük, ‘glossario’ bulunuyor. Bu kısımda metinlerde geçen önemli kelimelerin eş anlamlısı ya da sözlük anlamı veriliyor öğrenciye.

La prova orale 2’nin İtalya satış fiyatı 13.60 euro. ‘Türkiye’de nerede bulabilirim?’ diyenler için adres Ankara’da bulunan Nüans Kitabevi. Ankara dışından da sipariş verebilirsiniz. Hemen ertesi gün kargo ile yolluyorlar.


Yorum Ekleyin