UNA STORIA SEMPLICE, BASIT BIR OLAY

Sciascia, Çağdaş İtalyan Edebiyatı denildiğinde akla gelen ilk isimlerden. Sicilya’da doğup büyüyen yazar ‘Una storia semplice’ (Basit Bir Olay) adlı eserinde doğup büyüdüğü bu coğrafyanın bazı önemli sorunlarına değinir. Sicilya’nın yozlaşmış devlet görevlileri, mafya, uyuşturucu, cinayet vb. problemleri masaya yatırır. Gerçek bir hırsızlık öyküsünden ilham alan yazar, öykünün isminin aksine karmaşık bir polisiye eser sunar okuyuculara. İtalyanca’da bu tarz eserlere ‘giallo’ adı verilir. Polisiye roman türündeki eserlerin kapakları sarı (giallo) renktedir, tür de adını buradan alır.

Hikaye polise gelen bir telefonla başlar, onu kuşkulu bir ölüm haberi izler. Hikayeye hiç beklenmedik karakterlerin eklenmesiyle olaylar hızla gelişir. Kimi zaman ilgisiz devlet görevlilerine, kimi zaman polis ile jandarma arasındaki çekişmeye tanık oluruz. Eserin en önemli kahramanı hiç kuşkusuz Antonio Lagandara’dır. Antonio hayatta ne yapacağını bilemediği ve herhangi bir iş de bulamadığı için polis olmaya karar verir. Zamanla mesleğini sever ve ilerlemek ister. Bir yandan da hukuk fakültesine devam eder, en büyük arzusu hukuk diplomasına sahip olmaktır. Hikayenin ‘doğrucu’ karakteridir Antonio.

Hikayenin sonunda işlenen cinayetin arkasında komiser ve hatta papazın olduğunu okuyucuya bir şekilde hissettirir Sciascia. Antonio akıllı bir karakterdir, kendisini ortadan kaldırmak isteyen komiseri vurur. Komiserin ölümü gazetelere ‘kaza’ olarak aktarılır. ‘Peki cinayetin arkasındaki gerçekler açığa çıkartıldı mı?’ derseniz Sciascia bunu okuyucusuna bırakıyor.


Yorum Ekleyin