2016’nın İlk Yarısında Neler Yaptık?

İtalyanca maceramız 2003’te üniversite sıralarında başladı. Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı’nın altın çağlarını yaşadık. Hazırlık Sınıfı bittiğinde ana dilimiz kadar iyi İtalyanca konuşuyorduk. Akademik kadro tam bir yıldızlar karması idi o zamanlar:

Necdet Adabağ,  Nevin Özkan, Semra Alemdaroğlu, Anna Vitucci, Roberto Bovo ve gittiği yerde ışığı bol olsun, çok erken yaşta kaybettiğimiz Zuhal Yılmaz Hocamız.
Sadece İtalyan Dili’ni değil kültürünü, sanatını, edebiyatını, sinemasını, her şeyi en ince detayına kadar alabilen şanslı bir nesil olduk biz. Mitoloji, Estetik ve Sanat Tarihi, Roma Edebiyatı Tarihi, Yunan Edebiyatı Tarihi, Avrupa Tarihi, Latince, Dilbilim gibi bölüm dışı aldığımız zorunlu dersler bazen zorlasa da hiç huşkusuz çok şey kattı bize.

2016 başında, uzunca zamandır içinde olduğumuz İtalyanca eğitimi, İtalya’da eğitim konusundaki çalışmalarımıza Cihangir’de, kendi ofisimizde devam etme kararı aldığımızda omuzlarımıza yepyeni bir sorumluluk yüklendiğinin farkındaydık.

Yılın ilk yarısını geride bırakırken harika insanlarla tanıştığımızı, çok güzel işlere imza attığımızı görmek çok keyifli gerçekten.

 • Haziran ayında rüzgar gibi geçen üç gün yaşadık Milano’da. İlham verici insanlarla tanıştık. Bocconi, Naba, Domus, Linguaviva bileğimizin hakkı ile resmi Türkiye temsilcilikleri aldığımız okullar oldu. Çok yakında gerçekleştireceğimiz İtalya seyahatimiz sonrası bu okullara birbirinden iyi ve iddialı yeni okullarımızın ekleneceği müjdesini verelim şimdiden.
 • Ofisimizde geride bıraktığımız aylar içerisinde sayısız öğrenci ağırladık. İtalya’da eğitim konularında seminerler verdik, öğrencilerimizi en doğru ve güvenilir şekilde İtalya’daki eğitim hayatlarına hazırlamaya çalıştık.
 • Seminerler, dersler, toplantılar derken blogumuza girdiğimiz içeriklerin sayısında maalesef bir düşüş oldu. Sitenin hitlerinin 2 milyona ulaştığı şu günlerde bizleri okuyan herkese teşekkür ediyor ve çok yakında yayınlayacağımız şehir rehberlerimiz ve özgün içeriklerimizle kendimizi bu konuda affettireceğimize inanıyoruz.
 • Bu sene İtalya’ya gidecek rekor sayıda öğrencimiz var. Alanında iddialı olduğumuz noktalardan biri ‘Hızlandırılmış İtalyanca Programları’mız. İtalya’ya giden öğrencilerimiz oradaki yaşamlarını rahat bir şekilde idare etmek, üniversite ya da master eğitimi sonrası İtalya’da iş bulma şanslarını artırmak için bu hızlandırılmış programlardan yararlanıyorlar. Ayrıca İtalya’daki devlet üniversitelerinin kabul sınavlarına hazırlanan öğrencilerimizle de yoğun çalışmalar yürütüyoruz şu günlerde.
 • Milano’da bir ekip kuran, öğrencilerine konaklama konusunda profesyonel hizmet veren ilk kurumuz. Ekibimiz bütçenize uygun ev/oda kiralama işlemlerinden oturma izni başvurusuna Milano’da ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı oluyor. Bu hizmetimizi ilerleyen aylar içerisinde başka şehirlere de taşımayı arzu ediyoruz.
 • Vize danışmanlığı konusunda kendimize rakip tanımıyoruz. Şöyle örnek verelim: Mayıs ayı başından bu yana İtalyan Konsolosluğu’nda pek çok öğrencimize eşlik ettik. Lisans eğitimi için başvuran öğrencimiz de oldu, master için koşturanlar da. Çifte pasaporta sahip olan öğrencilerimiz de vardı, lisansını yurtdışında yaptığı için diplomasını yurtdışındaki ilgili kurumlardan apostilletip buradaki konsolosluğa sunmak durumunda olanlar da. Bazı öğrencilerimiz lise eğitim hayatı devam ederken başvurularını gerçekleştirdi, bazı öğrencilerimiz ise Avrupa’daki lisans eğitimini sonlandırıp geldi ve İtalya’da eğitime devam kararı alıp vize işlemlerine başvurdu. Konsolosluk yollarını aşındıran tüm öğrenciler bilir, bu sene 615 gibi rekor bir sayı var ortada, bu rakam sadece İstanbul’dan İtalya’da eğitim için başvuran öğrencileri gösteriyor ve artmaya devam ediyor. Sabah 7’de konsolosluk kapısında sıra bekleyen tüm öğrenciler bilir ki evraklardaki en küçük yanlışlık ertesi gün o sırayı tekrar bekleyeceğiniz anlamına gelir. Biz bu konudaki sınavımızı şimdiye kadar kusursuz verdik.
 • Haziran ayında CELI/CILS Sınavları’na giren öğrencilerimiz oldu. Heyecanla sonuçların açıklanacağı Eylül ayını bekliyoruz. Söz konusu dil sınavlarına sayısız kaynak ve yıllar içerisinde oluşturduğumuz müthiş bir arşivle hazırlıyoruz öğrencilerimizi.
 • İtalyan Liseleri’nden öğrencilerimiz ofisimizin en küçüğü ve en kıymetlileri. Bu sene Cihangir’de oluşumuz onları çok mutlu etti. Öğrenci servisine atlayıp heyecanla gelen mi ararsınız, yaz tatilini iyi değerlendirmek için tavsiye isteyen mi, hepsini seviyoruz. Sağlam bir İtalyanca temeli atmak için vargücümüzle çalışıyoruz hep beraber. Bu sene hem Galileo Galilei, hem de Liceo Italiano’da katıldığımız Open Day programlarında müthiş bir ilgi olduğunu gördük, Eylül ayından itibaren eminiz ki yine birbirinden keyifli dersler, yepyeni öğrencilerle yolumuza devam edeceğiz.
 • İtalyanca’yı ileriye dönük bir yatırım olarak gören, günümüzde ikinci bir yabancı dilin gereklilikten çok bir zorunluluk olduğunun bilincinde olan İtalyanca aşığı öğrencilerimiz de var hiç kuşkusuz. Ağustos ayında sitemizin ‘referanslar’ bölümüne yepyeni hikayelerin ekleneceği müjdesini verelim.
 • Ofisimizin çalışkan üyelerinden Valentina’ya ayrıca teşekkür ediyoruz. Ana dili İtalyanca olan, mesleği ‘öğretmenlik’ olan bir isimden İtalyanca’ya dair çok şey öğreniyor öğrencilerimiz.
 • Siz bu satırları okurken biz bir yandan da yeni eğitim-öğretim yılına hazırlanıyoruz. Çok yakında çeşitli okullarda gerçekleştireceğimiz sunumlarla yollarımızın kesişeceğine eminiz.

Biz samimiyete, profesyonelliğe ve tecrübeye inanıyoruz. Öğrenci deneyimlerini paylaştığımız röportajlarımızla hayalini kurduğunuz bölümü o bölümde okuyan kişilerden dinleyin istiyoruz. Sıklıkla gerçekleştirdiğimiz İtalya seyahatlerimizde bazen öğrencilerimizle birlikte ailelerimize eşlik ediyor, bazen Sardegna’nın bir dağ kasabasından çıkıp, hiç bilinmedik nefis tatları sizlerle paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz.

İşini aşkla yapan bir ekibiz hiç kuşkusuz…

 

 

 


Yorum Ekleyin