İtalyan Konsolosluğu Dil Sınavı

İtalya’da üniversite eğitimi almayı planlayan öğrencilerin en az B1 seviyesinde İtalyanca yeterlilik belgesine sahip olmaları Konsolosluk tarafından aranan şartlar arasında geliyor. İtalyanca bilginizi Siena Yabancılar Üniversitesi tarafından düzenlenen CILS ya da Perugia Yabancılar Üniversitesi tarafından düzenlenen CELI sınavlarına girip alacağınız sertifikalarla kanıtlayabilirsiniz.

Ülkemizde CILS Sınavı’na girmek için ilgili merkez Evrim Koleji. CELI Sınavı ise İtalyan Kültür Merkezi tarafından organize ediliyor. Bu sınavlara hazırlanan öğrencilerin dikkat etmesi gereken nokta şu: Sınavlar Aralık ve Haziran ayı olmak üzere yılda iki kez yapılıyor ve sınav sonuçlarının açıklanıp sertifikalarınızın size ulaşması üç ayı buluyor, bu yüzden planlamanızı yaparken bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

CILS ve CELI Sertifikalarına sahip olmayan öğrenciler ise İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen B1 Sınavı’na giriyor. Peki yaklaşık 40 dakika süren bu sınavın içeriği nedir?

  • Sınavın 30 puanlık bölümünü 6 kısa metin oluşturuyor. A B C seçeneklerinin olduğu kısımda metinde işlenen ana konuyu saptamaya çalışıyorsunuz.
  • Sınavın tek gramer bölümü ‘congiunzione’, yani bağlaçlar üzerine. Bu bölüm 25 puan ve verilen cümleleri bağlaçlar ile tamamlamanız isteniyor.
  • Sınavdaki 45 puanlık son ve tek sayfalık uzun metin ise 9 sorudan oluşuyor. Bu kısım Vero/Falso kısmı.

Sınavın geçme notu 60.

Bu sene Bologna ve Perugia’daki devlet üniversitelerine hazırladığımız, sıfırdan İtalyanca’ya başlayan öğrencilerimiz bu sınavı vermeyi başardı. Sınav sonucunuz birkaç gün içerisinde tarafınıza mail ile iletiliyor ve sizin için resmi bir evrak hazırlanıyor. Bu evrağı İtalyan Kültür Merkezi’nden alıp konsolosluğa teslim etmeniz gerekiyor.

CELI, CILS ve Kültür Merkezi’nin düzenlediği sınavlardan örnekler görmek ve bu sınavlara bizimle birlikte hazırlanmak isterseniz ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Passerella Eğitim Danışmanlık 0212 244 1190 info@passerellaedu.com

 

 


Yorum Ekleyin