Bologna Üniversitesi, Z. Öztürk Anlatıyor

Alma Mater Studiorum Università di Bologna, kısa adıyla Bologna Üniversitesi dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul görüyor. Kuruluş yılı 1088. Müthiş bir gelenekten bahsediyoruz. Bologna ve üniversite ile ilgili merak edilenleri şu an ‘İletişim bilimleri, Scienze della Comunicazione’ birinci sınıf öğrencisi sevgili Zeynep Öztürk’e sorduk, samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Zeynep, bize biraz kendinden bahseder misin? Bologna’da üniversite eğitimi almaya nasıl karar verdin?

Türkiye’de lise eğitimimi tamamladıktan sonra lisans eğitimi için rotamı Viyana’ya çevirdim. Orada bazı kontaklarım olması kararımda etkili olmuştu. Şehri ve üniversiteyi yakından tanıdıktan sonra aslında aradığımın tam olarak bu olmadığına karar verdim. Gönlümden İtalya geçiyordu ve bir süre sonra kendimi keyifle İtalyanca çalışırken buldum. Şu an Bologna’da çok mutlu olacağıma inandığım yeni bir hayata başladım. Her şey yolunda gidiyor.

İtalya’da İtalyanca eğitim alan öğrenciler genellikle İtalyan Liseleri’nden mezun öğrenciler oluyor. Seninkisi gerçekten müthiş bir başarı hikayesi. Bilmeyenler için İtalyanca geçmişinden bahsetmeni rica edebilir miyiz?

İtalyanca’ya ciddi anlamda Nisan 2016’da Cihangir’deki ofisinizde sizinle başladım. Öncesinde İtalyan Kültür Merkezi’ne gittim, fakat program çok yavaştı ve konular yetişmeyeceği için özel bir programla yoluma devam etmem gerektiğinin farkına vardım. Nisan ayından Eylül başında Bologna’da girdiğim dil sınavına kadarki süreçte büyük emek verdim diyebilirim. Haftada üç gün birlikte, kalan gün ve saatlerde ise tek başıma özveriyle çalıştım. Temmuz-Ağustos aylarında ayrıca vize işlemleri için çok koşturdum. Bütün bu emeklere değdi tabi. Ekim 2016 başında hayalini kurduğum üniversitede, istediğim bölüme girmeyi başarmıştım.

Zeynep okuduğun bölümün ders içerikleriyle ilgili neler söylemek istersin?

Kitle İletişim Sistemleri Tarihi, İletişim Sosyolojisi, Sosyoloji ve Sosyal Araştırma Metodları, Bilişsel Psikoloji, Semiyotik vb dersler alıyorum ilk yılımda. İtalyanca anlamında tabi ki zorlanıyorum. Önümde sürekli açık bir sözlük oluyor, kelime dağarcığımı geliştirmeye çalışıyorum. Bu yılki hedefim elimden geldiğince derslerimi başarıyla geçmek. Fakat bu yılın benim için en önemi hedefi akademik dile tamamen alışmış olmak. Tüm öğrencilerden çok daha fazla emek vermem gerektiğinin farkındayım ama keyif alarak okuduğum bir bölümdeyim, bu çok önemli diye düşünüyorum.

Üniversite ortamı nasıl? İtalyanların yabancı öğrencilere bakış açıları hakkında neler söylemek istersin?

Bologna öğrenci olmak için çok keyifli bir şehir. Şehrin tüm dinamizmini öğrenciler belirliyor. Sınav dönemleri sokakta kimsecikler olmuyor mesela. Normalde ise sıcacık ve hareketli sokaklar. Bologna aslında karma, küçük bir İtalya gibi. Şehirde Bologna’lı bulmak belki daha zor. Kuzeyden güneye pek çok şehirden öğrenciye ev sahipliği yapan bir şehir. Üniversitede herkes birbirine gayet sıcak davranıyor. Kendimi yabancı gibi hissetmiyorum. Olabildiğince İtalyancamı geliştirmeye çalışıyorum girdiğim tüm ortamlarda.

Bologna’da eğitim almayı düşünen öğrencilerin genel yaşam masraflarına dair senden bilgi rica edebilir miyiz?

Bologna’da ev bulma meselesi ile başlayayım. Bu konuda ciddi anlamda zorlandım. Eylül’de üniversitenin dil ve genel kültür sınavlarına girmek üzere şehirdeydim, bir yandan sonuçları bekliyor bir yandan da ev bakıyordum. Sanıyorum yaz döneminden ev işini garantiye almakta yarar var. Ben ciddi anlamda zorlandım, çünkü geldiğimde tüm evler tutulmuştu. Üniversitede pek çok ilan oluyor, onları da tek tek kovaladım. Airbnb kanalıyla kısa süreli konakladığım evler oldu okul kaydım kesinleşene kadar. Derken hayalimdeki evi ve ev arkadaşlarımı buldum. Çok çok merkezi bir lokasyonda 5 kişilik büyük bir evde kalıyorum. Ev arkadaşlarım İtalyan ve her konuda çok yardımcı oluyorlar.  Herkesin kendine ait bir odası bulunuyor. Maalesef Bologna’da Erasmus öğrencilerinin kötü bir repütasyonu var. Erasmus öğrencisi olmamama rağmen bundan ben de nasibimi aldım. Ev sahipleri yabancılara ev kiralamamayı tercih edebiliyor yaşadıkları tatsız tecrübeler sebebiyle. Neyse ki sıcak ev arkadaşlarım sayesinde bu zorluğun üstesinden geldim bir şekilde. Bologna ekonomik bir şehir. Oda için 250 euro ödeme yapıyorum. Temel yaşam masraflarımla beraber aylık harcamam 600 euro civarında. Bologna’ya gelmeden önce ‘Acaba küçük bir iş bulabilir miyim?’ diyordum, hem dilimi geliştirmek hem de öğrenci bütçeme katkıda bulunabilmek adına. Fakat bunu planlayan diğer öğrencilere bu konuda şehrin pek fazla alternatif sunmadığını söylemek isterim.

Zeynep, verdiğin bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ediyor, başarılarla dolu keyifli bir eğitim hayatı diliyoruz.

Bologna Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
Passerella Eğitim Danışmanlık 0212 244 1190 info@passerellaedu.com

 


Yorum Ekleyin