BOCCONI SUMMER SCHOOL, Z. ÖZER ANLATIYOR

Bocconi, İtalya’nın en iyi üniversitelerinin başında geliyor. Milano şehir merkezindeki okul ekonomi ve işletme alanlarında haklı bir üne sahip. Vermiş olduğu eğitimin kalitesi, düzenlediği seminerler, sektör bağlantıları ile öne çıkan okulun Summer School’u da oldukça rağbet görüyor.

Bocconi Summer School ile ilgili merak edilenleri Milano’dan yeni dönen sevgili Zeynep Özer’e sorduk ve samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Zeynep, bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Bocconi’de yaz okuluna katılmaya karar vermende neler etkili oldu?

Saint Benoît Fransız Lisesi’ndeyim, fen matematik dersleri görüyorum. ‘‘Üniversite eğitimim için Milano Bocconi benim için doğru yer mi, değil mi?’’ sorusunun cevabını aramak için yaz okuluna başvurdum. Özellikle ilk hafta ya ‘ekonomi’ ya ‘finans’ alayım, 2. hafta biraz daha rahat geçsin diye ‘fashion and design’ ve ‘enterpreneurship’e basvurumu yapayım diye düşündüm ama benim şansıma ekonomi ve finans aynı anda geldi ve değiştirme şansım olmadığı söylendi. Bu, summer school ile ilgili eleştirebileceğim noktalardan biri olsa da Milano deneyimimin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Örneğin okulun son günü bütün hocalarla konuşma fırsatımız oldu ve okul hakkında genel bilgi sahibi oldum.

Yaz okulunda gördüğünüz programın içeriğiyle ilgili detay alabilir miyiz senden? Ne tarz dersler aldınız? Ne tarz aktivitelere katıldınız?

Yaz okulunda dersler sabah 9’da başladı, akşam 5’te bitti. Arada 2 saat boşluk bırakılmıştı. Haftanın bir günü company visit turu yapıldı, herkes seçtiği bölümle alakalı firmalara ya da şirketlere gidip görüşmeler yaptı. Derslerde bize sabah genel seçtiğimiz bölümle alakalı bilgiler verildi ve haftanin son günü proje sunmamız istendi. Projeler team work şeklindeydi ve keyifli geçti. Pek çok farklı ülkeden öğrencilerle tanışıp beraber grup projesi yapmak güzeldi. Okul kaynaşmamız için okul sonrası aktiviteler de programlamıştı. Örneğin Milano tour, Movie Night, Venice tour vb.

Seni en çok heyecanlandıran/en çok beğendiğin ders ne oldu? Neden?

Kendi adıma konuşursam beni çok heyecanlandıran ders olmadı çünkü tam anlamıyla seçtiğim dersler çıkmadı. Ama ekonomi ve finans dersleri görmek benim üniversite için yol haritamı çıkarmam açısından önemliydi. Ben 11. Sınıftayken bu yaz kampında bulundum, bu programa katılacak öğrencilere tavsiyem daha erken gitmeleri. Daha erken böyle bir tecrübe yaşamak ileriki planlarınız için daha iyi diye düşünüyorum.

Bize biraz da katılımcılardan bahseder misin? Hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

Farklı ülkelerden pek çok öğrenci vardı. Türk öğrencilerin sayısı da bir hayli fazlaydı. Bu noktada küçük bir eleştirim daha olacak: Oteldeki konaklama sistemini de herkesin geldiği yere göre ayarlamışlardı, ama bana göre farklı ülkelerden öğrencileri karışık olarak yerleştirmiş olsalardı hepimiz için daha iyi olurdu.

Bocconi okul ortamı ve Milano’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin nelerdir? Yaz okulu programı sana neler kattı?

Bocconi okul ortamı bana çok samimi geldi, özellikle okulun Milano’da olması bunda büyük etmen. Milano daire şeklinde olduğu için hem ulaşım açısından çok rahat hem de mutfak, kültür, tarih vb açılardan bana göre çok donanımlı bir şehir. Yazın bu şekilde burda bulunmam hem şehri daha iyi tanımamı sağladı, hem de üniversitede neler okuyabileceğim konusunda bana bir fikir verdi.

Zeynep, verdiğin değerli bilgiler için sana çok teşekkür ediyor, başarılı bir üniversite hayatı diliyoruz.


Yorum Ekleyin