Mimarlığa Hazırlık, K. Tezcan Anlatıyor

İtalya’da bulunan devlet üniversiteleri sunmuş olduğu avantajlar ve eğitim kalitesiyle Türkiye’den giderek daha fazla öğrencinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Mimarlık en çok talep gören bölümlerin başında geliyor. Bu yaz Linguadue’de ”mimarlık sınavına hazırlık programı”na katılan öğrencimiz sevgili Kayra Tezcan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kayra bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Linguadue’de bu yaz üniversite hazırlık programına katılmaya karar vermende neler etkili oldu?

Özel İtalyan Lisesi’nde Türkçe-Matematik son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğumdan beri mimar olmak istiyorum, lisede İtalyan Lisesi’ni tercih etme sebebim de İtalya’da mimarlık okumaktı. İtalya’da okumak istediğim üniversite de Politecnico di Milano’ydu. Linguadue’nin Politecnico’ya hazırladığını biliyordum. Linguadue’de üniversite hazırlık programına katılmaya karar vermemde daha önceden hazırlık programına katılmış arkadaşlarımın geri bildirimleri ve sizlerin önerileri etkili oldu.

Temmuz ayı boyunca gördüğünüz programın içeriğiyle ilgili detay alabilir miyiz senden? Ne tarz dersler aldınız?

Sanat Tarihi, Çizim ve Sunum, Matematik, Fizik, Mantık ve İtalyanca Okuduğunu Anlama gibi Politecnico’nun giriş sınavında karşımıza çıkacak konuların derslerini aldık. Benim ders programım hafta içi her gün saat 13.30 ile 18.30 arasında, 2 saat 15’er dakikadan iki ders ve yarım saatlik bir moladan oluşuyordu. Öğretmenlerimiz Politecnico’da şu anda hocalık yapan ve Politecnico mezunlarından oluşuyordu. Okulun hafta sonunu değerlendirmek için oluşturduğu organizasyonlar da mevcuttu.

Seni en çok heyecanlandıran/en çok beğendiğin ders ne oldu?

Bu soruya kesin bir cevap verebileceğimi sanmıyorum. Sanat Tarihi de Çizim ve Sunum dersi de benim için çok keyifli geçti. Sanat Tarihi dersinde antik dönemden günümüze kadar olan tarzları, akımları, sanatçıları ve eserleri ayrıntılı bir şekilde işledik. Öğrenmekten keyif alan bir insan olduğum için Sanat Tarihi dersleri benim için inanılmaz derecede zevkli geçti. Çizim ve Sunum dersinde ise çizim tekniklerini, plan ve kesit çıkarmayı, çatılar, merdivenler ve bunun gibi nice konuları işledik. Bu derslerde kendimi mimarlık öğrencisi olmuşum gibi hissediyordum. Aynı zamanda Politecnico di Milano’da akademisyen ve mimar olan hocamızla ders aralarında ve sonlarında sıkça sohbet etme fırsatı bulduk ve kendisinden üniversite ve mimarlık hakkında çok şey öğrenme olanağına sahip olduk.

Bize biraz da katılımcılardan bahseder misin? Kaç kişiydiniz, hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

Sınıfımız 11 kişiden oluşuyordu. Çin, Brezilya, İsrail ve Türkiye’den öğrenciler vardı. Sınıfın çoğunluğu Politecnico’nun giriş sınavına bu Eylül’de girmeye hazırlansa da benim gibi seneye girmek için hazırlanan öğrenciler de mevcuttu.

Milano’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin nelerdir? Bu yaz programı sana neler kattı?

Bildiğiniz gibi Milano tasarım ve moda şehri diye anılıyor, bunun yanında kesinlikle diyebilirim ki Milano bir öğrenci şehri. Şehirde sayıca başarılı ve her ulustan öğrenciye sahip üniversiteler bulunmakta. Aynı zamanda Milano güzel kurgulanmış bir toplu taşımaya sahip. Şehrin her bölümünde metro, otobüs ya da tramvay durakları mevcut. Bunun yanında şehirde araba trafiği çok olmuyor. Bu yaz programı bana göre adeta Milano’da yaşamanın küçük bir demosuydu. Yaz programı sayesinde şehri tanıdım, İtalya’da öğrenci olmanın nasıl bir şey olduğunu öğrendim ve Politecnico’ya giriş sınavı için çalışmamın temelini attım.

Şimdiki hedefin neler?

Ne kadar zevkli geçmiş de olsa yorucu bir süreç geçirdim. Bu yüzden kendime Eylül ayına kadar tatil süresi tanıdım. Tabii ki bu sürede de boş durmuyorum. Mimar olan babamın yanında staj yaparak, Photoshop bilgimin yanına Autocad ve 3dMax gibi mimarlıkta sıkça kullanılan programları da ekliyorum. Eylül ayında da Linguadue’de tuttuğum notları temize geçirip, Alpha testler ve çeşitli slaytları da çalışmaya başlayıp kendimi Politecnico’nun sınavına tam anlamıyla hazırlamayı planlıyorum.

Fotoğraf: Linguadue, Milano


Yorum Ekleyin