NABA Summer Course, M. Obuz Anlatıyor

NABA, Nuova Accademia di Belle Arti İtalya’nın en iyi özel tasarım okullarından biri. Moda, sanat ve tasarım alanlarında eğitim veriyor. Üniversite, master ve yaz okulu programları olan NABA’nın kampüsü Milano’nun Navigli bölgesinde bulunuyor. Bu yaz NABA’da Interior Design eğitimi alan öğrencimiz sevgili Mavi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Mavi, bize biraz kendinden bahsedebilir misin? NABA’da yaz okuluna katılmaya karar vermende ne etkili oldu?

İtalyan Lisesi son sınıf öğrencisiyim. Çocukluğum tasarımcıların arasında geçti, onların yaptıklarını görerek zamanla ben de tasarıma ilgi duymaya başladım. NABA’da yaz okuluna katılmaya karar vermemde ileride hangi yolda ilerleyeceğime karar verme isteğim ve eğer gelecekte tasarım dallarından birini okuyacaksam ilk adımı bu yaz kursuyla atma düşüncem etkili oldu.

Yaz okulunda gördüğünüz programın içeriğiyle ilgili detay alabilir miyiz senden? Ne tarz dersler aldınız ‘Interior Design’ eğitimi boyunca? 

Yaz okulunda bir mekanı yaratırken kafamızda özgür bir düşünce yaratmaya teşvik ettiler bizi, yani özgün bakış açıları yakalamamızı amaçladılar. Bizden kursun sonunda teslim etmek üzere 4 tane alan yaratmamızı istediler. Bu mekanları ilk taslak olarak çizdik ve hocalarımıza gösterdik. Hocalarımızla yaptığımız fikir alışverişleri sonunda yaratacağımız mekanın planına karar verdik. Son olarak da maket haline getirdik. Bunun dışında hocalarımız bize slaytlar halinde özgün tasarlanmış projeler gösterdiler.

Seni en çok heyecanlandıran/en çok beğendiğin çalışma ne oldu? Neden?

Benim kursta en keyif aldığım kısım bize verilen alan için en uygun planı çizdiğimiz kısımdı. Çünkü insanların birbirinden ayrıldığı nokta orası, herkesin birbirinden farklı fikirleri ve planları ortaya çıkıyor, yaratıcılık ve hayal gücü konuşmaya başlıyor.

Bize biraz da katılımcılardan bahseder misin? Kaç kişiydiniz, hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

Katılımcılar arasında çok uçuk yaş farkları vardı. 40 yaşında öğrenciler de vardı 14 yaşında da. Sınıfta 30-35 öğrenciydik. Çok sayıda Arap öğrenci vardı, onlardan sonra çoğunluğu Türk öğrenciler sağlıyordu.

NABA okul ortamı ve Milano’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin nelerdir? Yaz okulu programı sana neler kattı? Şimdi ne hedefliyorsun?

NABA’nın okul ortamını beğendim, kampüsü de gayet güzel. Milano şehir olarak çok güzel bir şehir, ancak  orda öğrenci olarak yaşamak konusunda tereddütlerim de yok değil. Yaz okulu programı benim için olumlu geçti, en önemlisi bu yolda ilerleyeceğime karar verdim. Şimdiki hedefim kafamda tam netlik kazanmış değil ama NABA’da lisans okumaya pozitif bakıyorum.

 


Yorum Ekleyin