Milano’da Dil Eğitimi, C. Yalçın Anlatıyor

Linguadue Milano’da bulunan köklü bir dil okulu. Aynı zamanda ‘İtalyan Devlet Üniversiteleri’ne Hazırlık Kursları’ ile haklı bir üne sahip. Bu yaz pek çok öğrencimiz hem dil eğitimi almak hem de mühendislik, mimarlık, tasarım gibi sınavlara hazırlanmak için Linguadue’yi seçti. Bu yaz Linguadue’de dil eğitimi alan öğrencimiz sevgili Can Yalçın’a Milano deneyimi ile ilgili sorular yönelttik ve samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Can bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Özellikle Milano şehrinde dil eğitimi almaya karar vermende ne etkili oldu?

Merhaba, ben Can Yalçın. Özel İtalyan Lisesi’nde öğrenciyim. Bu sene okulumda son senemi tamamlayacağım ve hedefim olan İtalya’daki üniversitelere başvuracağım. İste tam da bu yüzden bu yaz Milano şehrinde 1 aylık bir dil kursuna gitmeye karar verdim. Amacım ilk olarak İtalyancamı geliştirerek üniversite seviyesine yaklaştırmaktı ve kendi kendime yabancı bir ülkede yaşamayı deneyim etmekti. Milano şehri bu karar için çok uygun bir şehir, çünkü hem turistik ve kalabalık bir şehir hem de İtalya’nın ekonomi şehri. Ayrıca ileride seçeceğim üniversitelerin çoğu Milano’da bulunmakta.

Dil okulunda gördüğünüz programın içeriğiyle ilgili detay alabilir miyiz senden? Ne tarz konular işlediniz?

Dil kursunda genellikle gramer ağırlıklı bir program gördük. İlk önce bize yapılan ufak bir yazılı sınav ve konuşma sınavı ile seviyelerimize göre sınıflara konulduk ve derslere başladık. İlk 2 hafta orta seviye bir sınıfta bol konuşmalı derslere katıldıktan sonra en üst sınıflardan birine geçerek gramer ağırlıklı derslere girdik.  Bu sınıflarda grameri baştan sona kadar detaylıca inceleme fırsatımız oldu.

Bize biraz da katılımcılardan bahseder misin? Kaç kişiydiniz, hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

Katılımcılar genellikle dünyanın dört bir yanından İtalyanca öğrenmek için gelmiş öğrencilerdi. Gittiğimiz kurs 18 yaş ve üstü olduğu için başka yastan insanlar ile tanışma fırsatımız da oldu. Genellikle kurs, ayırt etmeden dünyanın her bir tarafından öğrencilere kapılarını açıyor, bu da İtalyan kültürünün yanı sıra başka kültürler ile tanışmamız ve kaynaşmamızı sağlıyor.

Milano’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin neler? Bu yaz katıldığın dil eğitimi sana neler kattı? Şimdi ne hedefliyorsun?

Milano’nun tam bir öğrenci şehri olduğunu anlamış oldum ve önceki hedeflerimde kararım kesinleşmiş oldu. Artık Milano şehrini çok iyi tanıyan ve üniversiteler hakkında bolca bilgisi olan biriyim. Eğer gelecekte İtalya’da okumak isteyen veya başka bir kültür tanımak isteyen olursa kesinlikle bu şehri tavsiye ederim.

 

 


Yorum Ekleyin