Mimarlığa Hazırlık, Efe Anlatıyor

Bu yaz İtalyan Lisesi’nden pek çok öğrencimiz soluğu Milano’da aldı. Gerek katıldıkları dil eğitimleri, gerek mühendislik, mimarlık, tasarım gibi alanlarda aldıkları spesifik kurslarla bu yaz onlar için oldukça verimli geçti. Bu öğrencilerimizden biri de Politecnico’da mimarlık eğitimi hayalleri kuran sevgili Efe’ydi. ‘Mimarlık sınavına hazırlık programı’na katılan sevgili Efe ile keyifli bir sohbet geliştirdik.

Efe bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Linguadue’de bu yaz üniversite hazırlık programına katılmaya karar vermende neler etkili oldu?

İtalyan Lisesi’nde son sınıf öğrencisiyim, mimar olmak istediğime lisenin 2. senesinde karar verdim. Linguadue, Politecnico di Milano Üniversitesi’nden gelen öğretmenler aracılığıyla mimarlık sınavına hazırladığı için Linguadue’yi tercih ettim.

Temmuz ayı boyunca gördüğünüz programın içeriğiyle ilgili detay alabilir miyiz senden? Ne tarz dersler aldınız?

Temmuz ayı boyunca gördüğüm dersler matematik, fizik, İtalyanca, mantık gibi mimarlık sınavını içeriğindeki önemli derslerdi. Dersler 2 saat 15 dk uzunluğundaydılar, toplamda 2 ders vardı. Mimarlık için verilen dersler (cizim-sunum) uzun sure boyunca İtalyan Lisesi’nde gördüğüm derslerin oldukça güzel bir özetiydi.

Seni en çok heyecanlandıran/en çok beğendiğin ders ne oldu?

En cok eğlendiğim ders sanat tarihiydi. İnsanların antik çağlardan bu yana kültürlerinin ve zevklerinin değişimini görmek ve günümüzle karsılaştırmak benim icin en güzel tarafı oldu bu kursun. Aynı zamanda zamana göre değişen mimari örneklerini görmek fikir dünyamı oldukça genişletti.

Bize biraz da katılımcılardan bahseder misin? Kaç kişiydiniz, hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

Sınıfımız bircok farklı kültürden oluşuyordu. (Çin , Brezilya, İsrail, Türkiye ) Belirli öğrenciler dışında çoğu kişi mimarlık sınavına bu eylülde gireceği icin telaşlılardı. Ama bu kursa 1 yıl öncesinde gelerek sınava daha iyi hazırlanılacağını düşünüyorum.

Milano’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin nelerdir? Bu yaz programı sana neler kattı?

Milano’da öğrenci olmak için sabırsızlanıyorum. Milano mimari olarak cok zengin bir şehir, ulaşım olarak İstanbul’dan cok daha rahat (metro, tramvay, otobüs vb.).

Bir bakıma Milano’da öğrenci hayatımın bir denemesini yapmış oldum bu yaz ve böylece şehri de tanımış oldum.

Şimdiki hedefin neler?

Şu anki hedefim düzenli bir çalışma programı oluşturarak bu seneyi iyi değerlendirmek ve sınavlardan geçebilmek. Bir yandan da maturità için de çalışmam gerekecek. Bunları atlattığımda da Politecnico di Milano ‘nun mimarlık bölümünü umarım kazanmış olurum.

 


Yorum Ekleyin