Tasarıma Hazırlık, B. Gökmen Anlatıyor

Tasarım, İtalya’da eğitim almak isteyen öğrenciler arasında en çok talep gören bölümlerin başında geliyor. Devlet üniversitelerinde tasarım okumayı hedefleyen öğrencilerin İtalya’da ülke çapında yapılan üniversite sınavında başarı göstermesi gerekiyor. Bu yaz Linguadue’de ‘‘tasarım sınavına hazırlık programı’’na katılan öğrencimiz sevgili Bertan Gökmen ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İyi okumalar.

Bertan bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Linguadue’de bu yaz üniversite hazırlık programına katılmaya karar vermende neler etkili oldu?

İtalyan Lisesi’nde Fen-Matematik son sınıf öğrencisiyim.7 yaşımdan beri resime ilgim var, İtalyan Lisesi’ni bilinçli olarak tercih ettim. Sonrasında üniversite içinse Politecnico di Milano’da endüstri tasarımı okumak kafamda vardı ve bu üniversiteye önceden hazırlanmam gerektiğini biliyordum, bu yüzden size danıştım ve Linguadue’yi sizden duyarak bu kursa gitmeye karar verdim.

Temmuz ayı boyunca gördüğünüz programın içeriğiyle ilgili detay alabilir miyiz senden? Ne tarz dersler aldınız?

Sanat Tarihi, Geometri, Mantık, Çizim ve Sunum, İtalyanca derslerimiz vardı. Gördüğümüz bazı konular benim için tanıdık konulardı, fakat genel olarak üniversite sınavına nasıl hazırlanacağımız konusunda kurs bizim için çok aydınlatıcı oldu. Derslerimiz haftaiçi 13:00 ile 18:00 arası idi, her ders iki saat on beş dakika olmakla birlikte yarım saatlik bir teneffüsümüz vardı. Ayrıyetten bir de küçük beş dakikalık molalar vardı dersin yarısında.

Seni en çok heyecanlandıran/en çok beğendiğin ders ne oldu?

Benim en çok beğendiğim ders sanat tarihi oldu. Eskiden hep ön yargı ile baktığım bir ders olmasına rağmen bu kursta bize sanat tarihi dersi veren hocanın benim bu dersi sevmemde çok büyük payı var diye düşünüyorum. Yaptığı slayt sunumları ve bize sanatçıların resimlerindeki en küçük detay hakkında bile bilgiler vermesi her gün bu dersi heyecan ile beklememe sebep oldu.

Bize biraz da katılımcılardan bahseder misin? Kaç kişiydiniz, hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

Bizim sınıf toplam 8 kişiydi, ben tek Türk öğrenciydim. Ancak bunun bana fazlaca avantajı oldu, çünkü sınıfta kendi dilimi konuşmak yerine her zaman İtalyanca konuştum ve bu da İtalyancamı geliştirmemi sağladı. Kursa gelenlerin çoğu Eylül 2017’deki sınava girmek için gelmişti. Arkadaşlarımla birlikte biz en küçük yaşta olanlardık. Genel kitle Çinli, Suriyeli ve Türklerden oluşuyordu. Ama Brezilyalı ve Ukraynalı arkadaşlarımız da vardı.

Milano’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin nelerdir? Bu yaz programı sana neler kattı?

Bence Milano’da öğrenci olmanın çok avantajı var. Her yere ulaşım çok kolay örneğin. Ama Milano’nun en büyük avantajı her tip öğrenciye uygun şeylerin olması. Ayrıca çoğunluğun öğrenci olduğu bazı sokaklar var ve burada samimi arkadaşlıklar kurmak mümkün. Ayrıyetten üniversitede verilen projeleri yapmak için dışarı çıkıp oturabileceğiniz ve kahve içebileceğiniz çok güzel mekanlar var.

Şimdiki hedeflerin neler?

Şimdiki hedefim lisenin son yılında kendimi üniversite sınavına adamak, ancak bunu stressiz, dertsiz ve düzenli bir şekilde yapmak istiyorum. Çünkü biliyorum ki stres yaparsam bana artıdan çok eksisi olacak. Ayrıca İtalyancamı biraz daha geliştirmek istiyorum, sonuçta geleceğimin bir parçası İtalya’da geçecek (umarım). Bir de üniversitede kullanacağım bazı bilgisayar programlarını şimdiden tanımayı amaçlıyorum.


Yorum Ekleyin