Bologna’da DAMS, E. Okyay Anlatıyor

Alma Mater Studiorum Università di Bologna, kısa adıyla Bologna Üniversitesi son zamanlarda Türkiye’den pek çok öğrencinin tercih ettiği okullar arasında. DAMS (Discipline delle Arti, della Musica e dello Spettacolo) ise okulun en popüler bölümlerinden biri. Sevgili Elif Okyay’a okul ve bölüm hakkında merak edilenleri sorduk, çok samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Elif bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Bologna DAMS’ta eğitim almaya karar vermende neler etkili oldu?

Merhaba, ben Elif. Bologna Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencisiyim ve DAMS okuyorum. Okuduğum bölümün çok duyulmuş bir ismi olmadığı için genellikle “DANS mı? Ne güzel!” ve ya “DAMS ne demek? ” gibi tepkilerle sık sık karşılaşıyorum. Öncelikle DAMS’ın türkçe anlamını söylemek gerekirse “Sanat, Müzik ve Sahne Disiplinleri” diyebiliriz. Okuduğum bölümü seçmemde uzun yıllardır bale yapmamın etkisi var. Fakat aslında sanatın bütün alanlarına olan merakım DAMS’ı seçmemin temel sebebi. Üniversitede sahne sanatları alanında kendimi geliştirmek istiyorum. Gelecekte de yapmak istediğim bir çok mesleğin ortak alanı bu bölümden geçiyor.

DAMS (Discipline delle Arti, della Musica e dello Spettacolo) program içeriğiyle ilgili detay bilgi alabilir miyiz senden?

Dersleri dört ana bölümde işliyoruz; tiyatro, müzik, sinema ve görsel sanatlar. Her başlık altında alabileceğiniz çok çeşitli dersler var. Tamamlamanız gereken kredi miktarına göre istediğiniz dersi seçebilirsiniz. Fakat sadece ilk sene her bölümden bir ders görmeniz gerekiyor. Mesela benim bu sene aldığım beş ders de farklı bölümlerden. Müzik felsefesi ve estetiği, tiyatro ve gösteri tarihi, sinema tarihi ve kuruluşu, çağdaş İtalyan edebiyatı ve çağdaş sanat tarihi bu seneki derslerimin adı.

Bize biraz da sınıfından bahseder misin? Kaç kişisiniz, hangi ülkelerden öğrenciler var?

Dersler genellikle amfide oluyor, dolayısıyla çok kalabalığız. Ayrıca benim gördüğüm yüz, yüz elli öğrenci varsa bunun bir de derse gelmeyen ve evde çalışarak takip eden kısmı var. DAMS en kalabalık bölümlerden biri olabilir. Talep çok yüksek.

Okul ortamı ve Bologna’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin neler?

Bologna zaten bir öğrenci şehri olarak geçiyor. Erasmus programının kurucusu bu üniversiteden mezun ve burası en çok erasmuslu öğrenci alan şehirler arasında birinci sırada. İtalya’nın her yerinden gelen öğrenciler var, dünyanın her yerinden olduğu gibi. Şehrin nüfusu 380.000 ve sadece öğrenciler 80.000’ini oluşturuyor. Derslere küçük büyük demeden herkes girebiliyor sadece merak ettikleri bir konuyu dinlemek için bile olsa. Tabi en derin arşivler, en büyük kütüphaneler hep Bologna’da. Yolda yürürken her sokakta üniversitenin bir başka departmanıyla karşılaşıyorsunuz. Her köşede bir kütüphane. Öğrencilerin ücretsiz katılabileceği bir çok kurs, program, laboratuvar dersleri, etkinlik, söyleşi vb. şeyler var. Yani istekli öğrenciler için çok imkan var. Gece hayatı da bir o kadar zengin tabii.

Ben tabi o kadar sene bale yaptıktan sonra Bologna’ya gelir gelmez nerde baleye devam edebilirim diye araştırıyordum ki, okulun öğrencilerine sunduğu CUSB programı içinde bir sürü spor ve dans klüpleri, okullarıyla tanışma fırsatım oldu. Kendi seviyeme göre bir sınıf bulup GYMOVİNG dans okulunda hemen derslere başladım. Bale dışında da bir sürü dans dersleri var. Hocaları çok şeker ve yeni arkadaşlar edinmek için birebir. Ayrıca Bologna’ya ilk geldiğimde tanıştığım Bologna Connect ailesi birbirinden güzel insanları bulmamı sağladı. Şimdi onların blog sayfasında bir takım türkçe yazılar yazıyorum videolar hazırlıyorum. Bologna’yı dünyaya tanıtıyoruz. Aynı zamanda Fondo Ambiente Italiano FAI’nin Bologna’da yeni ve yabancı olan insanlara Bologna tarihini anlattığı bir programa gidiyorum. Hafta içi ders yapıp hafta sonu da işlediğimiz tarihi eserleri müzesinde görmeye gidiyoruz bu programla. Okulun yanı sıra boş vakitlerimde bu tür çalışmalara katılıyorum.

Elif, verdiğin bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ediyor, başarılarla dolu keyifli bir eğitim hayatı diliyoruz.

Bologna Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
Passerella Eğitim Danışmanlık 0212 244 1190 info@passerellaedu.com

 


Yorum Ekleyin