Bologna’da Ekonomi, A. Koçaş Anlatıyor

Alma Mater Studiorum Università di Bologna, kısa adıyla Bologna Üniversitesi dünyanın en eski üniversitesi olarak kabul görüyor. Özelikle ekonomi bölümü İtalyan devlet üniversiteleri arasında haklı bir repütasyona sahip. Economics & Finance Lisans Programı öğrencilerinden sevgili Aysu Koçaş’a okul ve bölüm hakkında merak edilenleri sorduk, çok samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Aysu bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Bologna’da ekonomi eğitimi almaya karar vermende neler etkili oldu?

Öncelikle herkese çok içten merhabalar. Biraz kendimden bahsetmek gerekirse, 21 yaşındayım ve şu an Bologna Üniversitesi’nde İngilizce Ekonomi ve Finans 1.sınıf öğrencisiyim. Evet 21 yaşında olmam ve 1. sınıfta olmamla başlıyor hikayem zaten. Liseden sonra Yeditepe Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı ve 1. sınıf olmak üzere 2 sene eğitim aldım. Hazırlık sınıfındayken karar vermiştim yurt dışında okumaya. Hemen çalışmalara başladım, üniversite okuyorken kendimi ”SAT” adı verilen yurt dışındaki çoğu üniversitenin baz aldığı bir sınav sisteminin içinde buldum. Başta Amerika planlarım varken daha sonrasında aklım İtalya’ya doğru, daha doğrusu İtalya’nın en prestijli ve geçmişi olan üniversitesi olan Bologna Üniversitesi’ne kaydı. İtalya’yı seçmemin en büyük nedeni üniversite okurken yeni bir dil daha kazanmaktı ve daha spesifik olmak gerekirse Bologna Üniversitesi’ni seçmemde daha önceden araştırdığım çok önemli mezunları büyük rol oynadı. Hala da Copernicus gibi bir bilim adamının okuduğu okulda okuyor olmaktan çok gurur duyuyorum.

Economics & Finance Lisans Programı içeriğiyle ilgili detay bilgi alabilir miyiz senden?

Aslında Ekonomi ve Finans bölümünün, bağlı olduğu Economics & Management & Statistics departmanındaki en zorlayıcı bölümlerden biri olduğunu daha gitmeden duymuştum. Yine de kararım değişmedi, çünkü ben sayısal derslerle arası her zaman daha iyi olan bir öğrenciydim ve bu bölümde matematiğe bile zaman zaman finans giriyor. Mezun olmak için toplam 180 kredi toplamak gerekiyor. Bölümümün sınavları ise okuldaki diğer bölümlere göre biraz daha düzenli dağılıyor sene içinde.

Bize biraz da sınıfından bahseder misin? Kaç kişisiniz, hangi ülkelerden öğrenciler var?

Benim bölümüm biraz lise, biraz üniversite hayatı hissettiriyor açıkcası. Sınıflarımız ortalama 110 kişiden oluşuyor ve dersleri son derece büyük ve donanımlı bir amfide yapıyoruz. Ama diğer yandan da sene başında başladığımız sınıfla bütün üniversite hayatımızı götürüyoruz, bu da lise gibi hissettirmesinin nedeni. Eğer şanslıysanız harika bir fırsat çünkü kısa zamanda son derece yakın bağlar kuruluyor. Çoğunluk İtalyan olmasına rağmen çeşitli ülkelerden bir çok arkadaşımız var. Özellikle de Kuzey Avrupa’dan: İngiltere, Finlandiya, İrlanda gibi. Sanırım bu durum bölümümün uluslar arası bir program olmasından kaynaklanıyor.

Okul ortamı ve Bologna’da öğrenci olmak üzerine düşüncelerin neler?

Bologna öğrenci olmak için muazzam bir şehir! Bazen sanki öğrenci barındırmak için kurulmuş gibi düşünmüyor değilim… Ne çok turistik, ne çok boş; ne çok büyük ne çok küçük… Aradığım her şey var, fazlası değil. Her tip öğrenci için bir çok fırsat sunan bir şehir burası. Son derece salaş, kolay adaptasyon sağlanabilecek bir şehir. Okul hayatıyla şehir hayatı son derece iç içe. Ayrıca yaşam maliyeti açısından da gayet uygun olmasıyla da çok tercih ediliyor bence.

Bölümün İngilizce olmasına rağmen İtalyanca ile ilgili bir çalışman oldu mu? İtalyanca bimeden Bologna’da yaşam kolay mı? Bologna’da eğitim almak isteyen öğrencilere neler söylemek istersin?

Bologna’ya okumaya giderken çok endişeliydim aslında. Dillerini bilmiyor olmak belki okul hayatımda değil ama günlük hayatımda, örneğin alışverişlerimde, ulaşımımda bana zorluk çıkarır diye düşündüm. Korktuğum gibi olmadı başlarda, bir şekilde yaşamınızı devam ettirebiliyorsunuz İngilizce ile. Ama eğer daha güzel, daha dolu dolu anılarınız olsun istiyorsanız İtalyanca’ya zaman ayırmaya çalışın. Çünkü belki alışveriş yaparken kasadaki kadınla bir şekilde anlaşabilirsiniz ama İtalyanca bilmeden otobüste yanınızda oturan teyzeyle ya da küçücük bir çocukla asla bir anınız olmaz öğrencilik hayatınız boyunca. Ben de sırf bu anıları kazanabilmek için başladım dili öğrenmeye. En büyük şansım oda arkadaşımın İtalyan olmasıydı. Ben son derece hevesliyim, o da son derece istekli ve zamanımız oldukça birlikte bunun üzerine gidiyoruz.

Aysu, verdiğin bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ediyor, başarılarla dolu keyifli bir eğitim hayatı diliyoruz.

Bologna Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
Passerella Eğitim Danışmanlık 0212 244 1190 info@passerellaedu.com


Yorum Ekleyin