Perugıa’da Dil Egitimi, B. Kaya Anlatıyor

Perugia Yabancılar Üniversitesi İtalyanca dil eğitimleri ile uluslar arası çapta haklı bir üne sahip. Dünyanın pek çok farklı noktasından ağırladığı öğrenciler ve sunmuş olduğu CELI Dil Sertifikası gibi imkanlar sebebiyle pek çok kişi her yıl dil eğitimi için Perugia’yı seçiyor. Biz de üniversite ile ilgili merak edilenleri yakın bir zamanda Türkiye’ye dönen sevgili Belfu Kaya’ya sorduk ve samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Belfu, bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Perugia’da dil eğitimi almaya karar vermende neler etkili oldu?

Merhabalar. Özel bir bankada yönetici pozisyonunda görev yapmaktayım ve 38 yaşındayım. Aldığım kurslarla hemen hemen iyi bir seviyeye gelmiş olan İngilizcemin akabinde İtalyanca merakım nedeni ile bu hususta neler yapabileceğimi araştırmaya başladım. Araştırmalarım sırasında italyanca.info sayfası dikkatimi çekti ve hemen iletişime geçtim. Bu sayede Havva Hanım ile tanıştım, kendisinin yardımları ile Perugia Üniversitesi’nde eylül/2017 dönemine  kayıtlarımızı oluşturduk. Çalıştığım kurumdan izinlerimi de tamamladıktan sonra kurs dönemimde Perugia’daydım.

Perugia Üniversitesi’nde yabancı dil eğitimleri hakkında detay bilgi alabilir miyiz senden?

Öncelikle mevcut standartlar içerisinde daha iyisinin olabileceğini düşünmüyorum. Perugia’ya sıfır İtalyanca ile gittim ve 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde en azından günlük hayatımı idame edebilecek kadar bilgiye sahip oldum. Aynı zamanda insanların genel itibariyle konuşmalarını anlayacak duruma geldim. Derslerimiz hafta içi her gündü ve hemen hemen her gün sabah 8:00 – 13:30/14:00 arasındaydı. Öğleden sonra da saat 17:00/18:00’a kadar tamamen isteğe bağlı katıldığımız çalışma sınıfları oluşturuluyordu.(Hemen hemen hepsine katıldım) Oldukça yoğun bir program söz konusuydu ve 2 tane ayrı hocamız mevcuttu. Bir tanesi dilbilgisi, temel bilgi veriyordu diğeri de pratik ve konuşma hocasıydı. Ayrıca belirtmeliyim ki hocalar son derece tecrübeli ve işlerinde cidden çok başarılıydı.

Bize biraz da sınıfından bahseder misin? Kaç kişiydiniz? Hangi ülkelerden öğrenciler vardı?

İlk gün katıldığımız seviye belirleme sınavında herkesin sınıfı seviyesine göre oluşturuldu ve hiç İtalyanca bilmediğim için A1 sınıfında yerimi aldım. Bulunduğum sınıfta 12 kişi kadardık ve dünyanın her yerinden gelen farklı yaş, cinsiyet, meslek gruplarından oluşan bir gruptuk. Türk, Amerikalı, Çinli, Meksikalı, Ürdünlü, Avustralyalı, Japon, Kongolu; öğrenci, bankacı, finansçı, din adamı…

Okul ortamı ve Perugia’da dil eğitimi üzerine düşüncelerin neler? Perugia’da eğitim almak isteyen öğrencilere neler söylemek istersin?

Okul az önce de belirtmiş olduğum gibi son derece profesyonel ve cidden çok başarılı. Perugia’daki kursun akabinde Türkiye’ye döndükten sonra İtalyanca kurslarına devam etmekteyim ve açıkça belirtmeliyim ki Perugia’daki kursun bana olan katkısı ile buradakilerin katkısı kıyaslanamayacak seviyede. Şayet fırsat yaratabilirsem üst kurlara da orada devam etmeyi düşünüyorum. Bu arada her şeyden öte sınıfımdaki her bir arkadaşımla ve hocalarımızla hala görüşüyoruz ve çok güzel dostluklarımız oluşmuş durumda…
Ve son olarak belirtmeliyim ki: Eğer bir dili yerinde, ülkesinde öğreniyorsak ve kurum da bünyesinde eğitim aldığım kurum gibi çok başarılı ise benim gibi o dili hiç bilmeden kursa katılmış kişileri bile konuşturuyor. Bu net ve kesinlikle tavsiye ediyorum.
Teşekkürler.

Belfu, verdiğin bu kıymetli bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

Perugia Yabancılar Üniversitesi hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
Passerella Eğitim Danışmanlık 0212 244 1190 info@passerellaedu.com


Yorum Ekleyin