POLITECNICO MİMARLIK, S. ÖZGÜR ANLATIYOR

Politecnico di Milano İtalya’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri. Her geçen gün daha fazla öğrenci bu okulda eğitim almanın hayalini kuruyor. Mimarlık bölümü, İtalya’da İngilizce eğitim alabileceğiniz nadir bölümlerden. Şu an Politecnico di Milano’da bu bölümde eğitim alan sevgili Selçuk Özgür’e okul ve bölüm hakkında merak edilenleri sorduk, samimi cevaplar aldık. Keyifli okumalar.

Selçuk, bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Milano’da mimarlık eğitimi almaya karar vermende neler etkili oldu?

Selamlar. Liseyi Trabzon’da bitirdim ve üniversite eğitimime İstanbul Teknik Üniversitesi İç Mimarlık bölümünde başladım. İTÜ’de bir dönem hazırlıkta, 5 dönem de iç mimarlık bölümünde okuduktan sonra Politecnico di Milano’da Architectural Design programının sınavına girip kazanarak Milano’ya yerleştim. Milano’da eğitim almaya karar vermemde ana etkenlerden birisi İTÜ’de öğrenci olduğum yıllarda fakülte yönetiminin öğrencileri direk etkileyen kararları oldu aslında. Sonuç olarak yurtdışındaki okulları araştırmaya başladım. Uygun okul ücreti, İngilizce eğitim ve kaliteli akademisyenler ekseninde bir arama yaptığımda Politecnico di Milano’nun en mantıklı okul olduğuna karar verdim.

Politecnico di Milano Architectural Design Lisans Programı içeriğiyle ilgili detay bilgi alabilir miyiz senden?

Ben İTÜ’deki bazı derslerimi saydırdığım için bu yıl mimari projeden muafım, onun haricindeki 1. sınıf derslerini ve ikinci sınıftan iki dersi aldım. Proje dışındaki derslerde hoşuma en çok giden durum akademisyenlerin öğrencilerle iletişime çok açık olması oldu. Ders çıkışı hocalarla uzun uzun felsefe, sosyoloji, müzik üstüne sohbet edebilmekten keyif aldım. Ayrıca Polimi’de İTÜ’ye nazaran sınav konusunda çok daha esnek bir sistem var ve bu sayede her zaman notunuzun telafi edilebileceğini bilerek dersin içeriğine daha rahat odaklanabiliyorsunuz.

Mesela Elements of Architectural Typology dersinde dönemin ilk dersleri mimari tasarım kuramları üzerine bazı örnekler ve tartışmalarla geçiyor, ilerleyen zamanlarda öğrenciler gruplar halinde seçtikleri yapıların sunumlarını yapıyor ve sınıfça proje üzerinden bir tartışma ortamı yaratılıyor. Ayrıca internete yüklenen okumalar üzerinden iki haftada bir essay isteniyor ve dönem sonu notlandırması bu essay’lerle yapılıyor. Ama essay’leri yazmayı ve/veya derse gelmeyi tercih etmeyen öğrenciler dönem sonunda 3 kitap üzerinden yapılan bir sözlü sınavla notlandırmaya katılabiliyorlar. Derslerin iki farklı final tarihi oluyor ve final takviminizi kendiniz oluşturabiliyorsunuz.

Bize biraz da sınıfından bahsedebilir misin? Kaç kişisiniz? Hangi ülkelerden öğrenciler var?

Sınıflar genelde kalabalık, çünkü mimarlık 1. Sınıf öğrencilerinin yanında üst sınıftaki erasmus öğrencilerinden de çok kişi oluyor. Bu da, ilk yıldan da bir çok farklı ülkeden Erasmus programı ile Polimi’ye gelen öğrenciyle tanışma ortamı yaratıyor, ki zaten İngilizce Architectural Design Lisans Programı çok geniş bir etnik skalaya sahip. İlk gün bahçede oturduğumuz arkadaş grubumda Brezilya, Çin, Polonya, İtalya, İspanya ve İrlanda’dan insanlar vardı. Şu ana kadar Avrupa’daki ülkelerin büyük bir kısmından öğrenci tanıdım.

Okul ortamı ve Milano’da öğrenci olmak üzerine neler söylemek istersin?

Okul, öğrenciye okul dışında vakit bulabilmesi açısından güzel bir alan sağlıyor. Ben genelde okul dışındaki sanat faaliyetlerim içerisinde sosyal ilişkilerimi kurduğum için okul öğrencilerinin etkinliklerinden pek haberdar değilim ama sınıftan kalabalık gruplar halinde sohbet ede ede ayrıldıklarına göre beraber eğlenmeye gidiyorlardır diye düşünüyorum 😊 Sınıfımda okul dışında birçok farklı işle uğraşan insan var, ben de müzik ve resimle uğraşan birkaç kişiyle tanıştım ve yakın zamanda üretmeye başlayacağız diye umuyorum.

Milano’ya gelmeden önce şehirle ilgili birçok önyargım vardı. Özellikle diğer alternatifim Barcelona iken İtalya’nın en kuzeyinde yaşamak sosyal konudaki beklentilerimi karşılayacak mı diye çok düşündüm fakat gelince farkettim ki Milano gayet huzurlu ve kendi içinde dinamik bir şehir. Şehirde birçok üniversitenin bulunması da çok farklı branşlarda kendini geliştirmiş insanlarla karşılaşmanıza ve gayet eğlenceli arkadaşlıklar oluşturmanıza sebep oluyor. Milano’ya daha önce 3 defa kısa süreliğine gelmiş birisi olarak kısa ziyaretlerimde şehrin barındırdığı insan zenginliğinin farkına varamamıştım tabii, İtalya’nın diğer turistik şehirleri gibi kendini hemen sunmasa da zamanla şehrin sadece sakin, kaostan uzak bir gündelik yaşamdan ibaret olmadığını farkediyorsunuz. Buradaki eğitim hayatım başladığından beri farkettiğim en önemli durum şehri kurcaladıkça, gezip gördükçe şehrin daha da büyümesi oldu. Yalnızca eklemem gerekir ki kasım-mart arası dönem çoğunlukla soğuk ve bulutlu geçiyor. Bu dönemde şehir baharın aksine bir miktar ıssız bir hal alabiliyor. Bu yönden Milano’da eğitim almak isteyen öğrencilerin okul dışında da bir üretim/edinim faaliyeti ile ilgilenmesi şehirle daha kolay ilişki kurmalarını sağlayacaktır diye düşünüyorum. Tabii bu ilişkiyi daha derin ve hızlı sağlamak için İtalyanca bilmenin çok önemli bir yer kapladığını da es geçmemek lazım.

Bölümün İngilizce olmasına rağmen Milano’ya gitmeden önce İtalyanca dersleri aldın. İtalyanca bilmeden Milano’da yaşam kolay mı? Milano’da eğitim almak isteyen öğrencilere neler söylemek istersin?

Milano İtalya’nın en çok İngilizce konuşulan şehirlerinden birisi olmasına rağmen şehir merkezinden uzaklaştıkça marketlerde, dükkanlarda İngilizce konuşmak zorlaşıyor. Sizden İtalyanca temel için kısa bir süreliğine ders almış olsam bile günlük hayatımda insanların söylediklerini yakalamam için bir temele sahip olduğumu anladım. Ayrıca ilk yılımızdaki öğrenciler olarak Politecnico’nun İtalyanca dil kursuna merkezi sınavın geç tarihinden dolayı ilk dönemde katılamıyoruz. Bu açıdan dil konusunda ilk dönemimin boşa geçmemesi için dil eğitimine buraya gelmeden başlamanın önemli olduğunu farkettim ve ikinci dönem en alt kurdan başlamayarak daha hızlı yol alacağımı düşünüyorum.

Selçuk vermiş olduğun tüm bilgiler için çok teşekkür ediyor, başarılarla dolu bir eğitim hayatı diliyoruz.

Politecnico di Milano hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
Passerella Eğitim Danışmanlık 0212 244 1190 info@passerellaedu.com


Yorum Ekleyin