KAYRA TEZCAN
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

3. sınıfa geçtiğimde üniversiteye dair adımlar atmam gerektiğinin farkına vardım. İstediğim bölüm olan mimarlık, elime kalem aldığım ilk andan beri hayalimdi. İtalya’da mimarlık okumak demek eğitimin en iyisini almak demekti, bunun da bir danışman olmadan gerçekleşmeyeceğini çok iyi biliyordum. Bambaşka bir ülkede, bambaşka bürokrasilerle başa çıkabilmek 18 yaşındaki bir gencin tek başına baş edebileceği bir şey değildi.

En iyi eğitime, en iyi şartlarda ulaşabilmek için seçici bir şekilde kendime danışman aramaya başladım. Sayıca danışmanla irtibat kurdum ancak hiçbiri içime tam olarak sinmemişti, ta ki Havva Hoca’nın İtalyan Kültür Merkezi’nde verdiği seminere gidene kadar. Seminerin sonunda “Acaba bu sefer buldum mu?” diye düşünüp bire bir görüşme için hemen kendisiyle telefonda iletişime geçtim. Şu ana kadar tek başıma yönettiğim bu sürece ailemi de dahil edip Havva Hoca’yla görüşmeye gittik. Görüşmede Havva Hoca gerek İtalya ve üniversitelere hakimiyeti, gerek profesyonel duruşuyla doğru insanla görüştüğümüzü bize gösterdi. Görüşmenin sonunda ben de ailem de içimize tamamen sinerek Havva Hoca ile çalışmaya başlama kararı verdik.

İlk olarak kendisiyle CILS Sertifika Sınavı için çalışmaya başladık. Kendisi CILS sınavını son sınıfa bırakmadan halledersem, süreci daha rahat geçireceğimden bahsetmişti, haklıydı da. Kendisiyle ve en az kendisi kadar başarılı çalışma arkadaşlarıyla CILS çalışmalarına başladık. Öğretici olduğu kadar eğlenceli geçen derslerden sonra CILS İtalyanca B2 belgemi kazandım.

Havva Hoca’yla beraber çalışmamız sadece CILS ile  sınırlı kalmadı. Kendisinin bana önerdiği, Milano’da bir ay süren ve İtalya’da Mimarlık bölümüne hazırlayan bir eğitime katıldım. Bu eğitim sayesinde mimarlık giriş sınavına büyük ölçüde hazır hale geldim. Ancak bu kursun da mimarlık sınavına giriş için tamamen yeterli olmadığını Havva Hoca da ben de iyi biliyorduk. Havva Hoca’nın, İtalyan bir üniversite hocası ile İtalya’dan mezun olmuş, Türkiye’de doktora eğitimi gören ve aynı zamanda üniversite hocalığı yapan iki kişiyle iş birliği yapmasıyla kendileriyle mimarlık derslerine başladık.

Havva Hoca’nın sağladığı olanaklar sayesinde her geçen gün üniversiteye daha hazır hale geliyorum. Eğitimin yanı sıra Havva Hoca’nın İtalya’daki gelişmelere çok hakim olması sayesinde okulumun bile bilmediği son dakika haberlerini biliyor oluyorum ve kendisinin de yardımıyla en doğru kararları vererek kendim için en iyisi için çabalıyoruz. Havva Hoca, İtalya’yla ilgili hedefi olan bir kişi için şüphesiz ki en doğru insandır. Havva Hoca’yı İtalya’yı hedefleyen her arkadaşıma öneriyorum. Kendisinin dostane kişiliği ve profesyonelliği, bu işte en iyisi olmasını sağlıyor.

ALARA ÜNGELDİ
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Havva Hoca ile 2018 Eylül ayında bir arkadaşımın tavsiyesi sayesinde tanıştık. Aralık ayına kadar olan o 2,5 aylık sürede CILS sınavına tam gaz bir şekilde hazırlandık. Aşırı özgüvensiz ve talaşlıydım. Tüm arkadaşlarım sınavlarına girmiş, belgelerini almış ve çoktan üniversite başvurularına başlamışken elimde ne bir dil belgesi ne de bir başvuru vardı. İşte Havva Hoca bu anlarımda tüm deneyimiyle yanımda olup beni sadece İtalya’da üniversiteye değil aynı zamanda hayata hazırladı.

İtalyan Lisesi hayatım boyunca tanıştığım öğretmenler, akademik danışmanlık şirketleri ve danışmanların yanı sıra, Havva Hoca işini sevip ve bize arkadaş gibi yaklaşıp bizimle empati kurarak, sorunlarımızla kendi sorunuymuş gibi ilgilendiği için elini tuttuğu tüm öğrencilerini başarıyla istedikleri yere ulaştırdı. Bize kendi başarısıyla dokunup bize başarıyı öğretti. Delirmiş gibi üniversite sınavlarına çalıştığımız sırada ister ofiste olsun, ister evde, ister okulda her zaman ufak hatırlatma ve müjdeleriyle bizim yapmamız gerekeni yerimize büyük bir heyecanla yaptı.

İtalyan Üniversitelerinin internet siteleri sağ olsun ne kadar okursak okuyalım aradığımız şeye asla ulaşamıyoruz. E okulda da her kafadan ayrı bir ses çıktığı için insan kime güveneceğine şaşırıyor. Merakı, takip yeteneği ve deneyimi Havva Hoca’yı bu konuda benim için en güvenilir kişi kıldı. E tabi bir de İtalya kültürü ve insanı bilgisi…

Üniversiteye hazırlanırken evrak işleriyle uğraşmak, konsolosluk gereksinimlerini yapmak, tarihleri, ilanları takip etmek yapmak isteyeceğim en son işti. Havva Hoca’nın CILS sınavındaki başarıma ortak olduğu gibi üniversite sınavında da başarıma ortak olacağına eminim. İyi ki Havva Hoca’yı tanımışım. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

ÇAĞLA KASACI
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Havva Hoca’nın adını uzun süredir duyuyordum, ama şu yıla kadar okul olsun, İtalyanca olsun bir destek almam gerektiğini hiç düşünmemiştim. Bu yılın başında Havva Hoca’nın İtalyan Kültür Merkezi’nde düzenlediği bir seminere gittim, bizi direk o güler yüzüyle karşıladı ve sadece bir öğretmen gibi değil bir arkadaş havasıyla bize İtalya’da üniversite okumayı anlattı.

O günden sonra Havva Hoca’yla beraber ilk olarak CILS B2 sınavına hazırlanmaya başladım, haftada iki gün olmak üzere programımıza başladık. Bu dönemde Havva Hoca’yı daha iyi tanıma fırsatı buldum ve gerçekten keşke daha önce gelmiş olsaydım dedim. Ofisi olsun, diğer hocalarımız olsun, hepsi bize her konuda, her zaman destek oldular; bir büyük gözüyle bize tavsiyeler verdiler. Onların bu güler yüzlü ve samimi davranışları benim daha çok çalışmamı ve hırslanmamı sağladı ve onlar sayesinde CILS B2 sınavını başarıyla tamamladım.

Bu sınavı başarıyla geçtikten sonra da Havva Hoca ve ekibiyle İtalyanca derslerimize devam ettik. Ayrıca okuyacağım üniversiteyi seçmek konusunda da bana çok yardımcı oldular. Sene başında İtalya’daki üniversiteler hakkında çok az bilgim vardı ve hedef olarak kendime Politecnico di Milano’yu koymuştum. Havva Hoca ve ekibiyle şu anda da devam eden design sınavına hazırlık kurslarımıza başladık. Bu kurs sayesinde hem farklı bakış açılarına sahip hocalarla tanıştım hem de hem sınavıma hem  de gelecekte bana çok yardımcı olacak dersler almaya başladım. Bu süre içinde Havva Hoca sayesinde başka okulları da tanıma fırsatı buldum ve hep beraber tüm seçenekleri değerlendirme şansımız oldu.

İtalya’ya hazırlanmak kolay bir iş değilmiş bunu görmüş oldum ve gerçekten Havva Hoca sayesinde hem fikirlerim oturdu hem de geleceğim hakkında daha emin adımlar atmaya başladım. Bunların hepsi için Havva Hoca’ya, ayrıca bütün Passerella ailesine çok teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

CAN YALÇIN
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Havva Hocam ile ilk çalışmaya başladığımda daha üniversiteler ile ilgili herhangi bir fikrim yoktu. İlk buluşmamızda bana verdiği tavsiyeler ile geleceğime bir yön çizdik. O günden beri %100 güvenle kendimi teslim ettiğim için hiç pişman değilim. Bu sene B2 seviyesindeki CILS sınavımı vermemde özel ilgisi ve başarılı yönlendirmeleri çok etkili oldu. Artık güvenle üniversite başvurularının açılmasını bekliyorum.

ELİF OKYAY
Öğrenci, Università di Bologna/DAMS Discipline delle Arti della Musica e dello Spettacolo

Havva Hoca’yla tanışmam bir arkadaşım vasıtasıyla oldu. Kendisi Havva Hoca’nın eski bir öğrencisiydi. ‘Havva Hoca’ya niye danışmıyorsun bu üniversite konusunu?” demesiyle başladı her şey açıkçası. İlk tanışma toplantımızdan itibaren kendimi çok daha güvende, sakinlemiş ve güçlü hissettim ve gün be gün gördüm ki emin ellerdeydim.

Üniversiteyi İtalya’da okumaya, orta okulda karar vermemle birlikte lise tercihimi İtalyan Lisesi’nden yana yaptım. Lise hayatım boyunca hiçbir özel hoca, kurs, dershane vs.den yararlanmadan gayet güzel idare ettiğim için son sene üniversite seçim, kayıt, konsolosluk gibi yoğun dikkat gerektiren bu işlemleri de kendim halledebilir, takip edebilirim sanmıştım. Okulda zaten üniversiteyi Türkiye’de okumayı düşünen öğrenci sayısı bir elin parmaklarını geçmiyordu. Dolayısıyla hepimizin ortak konusu bu işlemlerdi, konsolosluk başvurularıydı vs. Ama nasıl olduysa hepimiz farklı bilgilerle doluyduk. Yani kimsenin bir dediği bir dediğini tutmuyor, her kafadan ayrı bir ses çıkıyordu. Bu dönemde bizi doğru yönlendirecek kimse de yoktu ayrıca. Lisan İtalyanca olduğu için anlıyordum ama resmi yazılarda her şeyi tam anlamam çok zordu. Bu yüzden sürekli tedirgin hissediyordum kendimi. Yaptığım şeyin doğru olmama ihtimalinden çok korkuyordum. Üniversite konusu çok büyümüştü gözümüzde, eğer bir okula giremezsek bütün emekler çöpe gidecek zannediyorduk.

Bologna Üniversitesi’nin istediğim bölümde yabancı öğrenci kontenjanı gayet yüksekti. Giriş sınavı vardı ama sınav tarihi, okuldan gelecek olan kabul tarihi, okula kayıt tarihi, her şey çok geçti. Eylülde başlayacaktı hepsi. Yani daha çok vakit vardı ama ben bütün internet sitesi, kayıt koşulları hakkındaki bilgileri defalarca okumama rağmen hala bir şeyleri yanlış bildiğimi, bazı tarihleri kaçırdığımı düşünüp kuruntu yapıyordum. Bir de ev bulmak konusu vardi tabi. Bilmediğim denizlerde yüzüp kaybolduğumu düşünürken, tam o sırada Havva Hocam, usta bir kaptan gibi beni çekip aldı o denizden ve getirdi İtalya’ya!

Havva Hoca’yla her görüşmeden sonra ofisinden çıktığımda adeta kendi kendime gülümsüyordum. Gözümde büyüttüğüm onca yetişmesi gereken belgeler, evraklar, kayıtlar, bütün o bürokratik süreç çözmesi çok zevkli bir puzzle haline gelmişti. Cihangir’deki o güzel ofisinde her şeyin yanı sıra benle paylaştığı iş deneyimleri, İtalya maceraları, başından geçenleri dinlerken kendisi artık eğitim danışmanım olmaktan çok hayat danışmanım olmuştu. Profesyonelliğinin yanı sıra kurduğumuz bu sıcak ilişki ile özellikle hayat, iş ve eğitim konusunda çok şey öğrendim Havva Hoca’dan.

Bütün prosedürler bitip de Bologna’ya ayak basmamla her şey çok daha kolay oldu. Şimdi de sözleştik dört göz Bologna’ya gelmesini bekliyorum. Kendisini misafir etmek için sabırsızlanıyorum. Sonuç olarak şunu ifade etmek istiyorum, Passerella Eğitim Danışmanlık çatısı altında insan, muhakkak emin ellerde ama daha önemlisi hayatı boyunca kaybetmemesi gereken, insana çok şey katan, birbirinden güzel insanlar ve dostluklar kazanıyor.

Bologna, 11/11/2017

MİNA KİRİKA ÇAĞLA
Öğrenci, UNİSG (University of Gastronomic Sciences)

Havva Yıldırım Çoltu ile tanışmamız yakın bir arkadaşım sayesinde oldu. Tam o sıralar üniversite başvurusu, sınavı vs. ile çok yoğundum ve bir danışmana çok ihtiyacım olduğunu hissediyordum. Havva Hanım bu konuda ihtiyacım olan motivasyonu, yardımı ve gereken her şeyi ondan istediğimden kat kat fazlasıyla verdi ve kendimi aşırı güvende hissetmemi sağladı. Benim üniversite için sadece tek bir tercihim vardı ve bu son derece riskli bir karardı. Okulun kısıtlı kontenjanı arasına girebilmem gerekiyordu ve bunun hiçbir garantisi yoktu. Bu zorlu dönemimde Havva Hanım bana çok yardımcı oldu. İstediğim her konuda beni bilgilendirdi, hatta işime yarayacağını düşündüğü diğer konular hakkında da bilgi sahibi olmamı sağladı. Neredeyse her şeyi beraber yapıyorduk ve bu sayede her şey çok rahatça zamanında yetişiyordu. CILS sınavım için de yaptıkları beni yeteri kadar hazırladı ve hiç kaygım veya korkum olmadan sınavı geçtim.

Havva Hanım kendisine gelen her öğrenciye son derece önem veriyor ve onların iyiliğini, başarısını tüm kalbiyle istiyor. Motive ediyor, bilgilendiriyor, öğrencinin verdiği her kararı destekliyor, yanlışı varsa söylüyor, bizim için her zaman vakit ayırıyor ve çoğu zaman onun önceliği oluyoruz. Bize danışmanlık yaparken aynı zamanda arkadaş diyebileceğimiz dost canlısı, eğlenceli ve anlayışlı biri de aynı zamanda. CILS Sınavı sonrası ofiste verdiği küçük kutlama partisi muhtemelen gördüğüm en samimi, en eğlenceli after party idi. Kendisi ve Aslı Hanım’ın yaratmış olduğu bu güzel ofis ortamı sayesinde kendime son derece güvenerek ve inanarak girdiğim sınav sonucu istediğim üniversiteyi kazandım. UNİSG (University of Gastronomic Sciences). Gastronomi okuyacağımı söylediğim andan beri Havva Hanım bana o kadar destek çıktı ki…. CV olsun, motivasyon mektubu olsun, konsolosluk belgeleri olsun hiç bir zaman beni yalnız bırakmadı, bu nedenle okulu kazanabilmemi ona da borçluyum. Benim için yapmış olduğı  her şey için teşekkür ederim. İlerde kesinlikle restoranıma VIP müşterim olarak gelecek. Her şey için çok teşekkür ederim!!

SELÇUK ÖZGÜR
Öğrenci, Politecnico di Milano/Architecture

Havva Hoca ile Politecnico di Milano’ya gitmeden yaklaşık bir buçuk yıl önce tanıştım. Hem üniversiteler, hem de ülkeler ile ilgili bilgi almak için yurt dışı eğitimi konusunda bilgisi olan çok fazla danışman ve öğrenci ile görüştükten sonra aralarında tek samimi bulduğum kişi olması sebebiyle Havva Hoca’yla iletişimde kalmaya devam ettim.

Politecnico di Milano’nun mimarlık sınavını rahat bir şekilde geçmemde Havva Hoca sayesinde tanıştığım Aslı’dan aldığım Mimarlık Tarihi dersleri ve bana sağladığı kaynaklar çok etkili oldu. Aslında Politecnico di Milano’nun mimarlık sınavı gayet basit ve net bir sınav. Denemelerle eksikler belirlendikten sonra dil hakimiyeti olan birisi için problem olacağını düşünmüyorum. Sınavın hiçbir şekilde MEB müfredatından daha zorlayıcı bir sistemi yok ve yurtdışı eğitimi konusunda AB vatandaşı olmamanın nadir nimetlerinden birisi olan düşük taban puanlarıyla kabul alabilme ve burs önceliğimiz olduğu düşünüldüğünde çok net bir cazibesi var. Aslı ile yaz boyunca iletişimde kalmak ve bizzat İtalyanca’dan çevirdiği deneme ve kaynakları edinmek çok faydalı oldu, ayrıca önerdiği diğer birçok kaynak hala sevdiğim kitaplar arasında.

Havva Hoca’yla yazın başladığımız İtalyanca derslerine de hala devam ediyorum, hem yurtdışı danışmanlığı hem dil eğitimi konusunda istekli ve işini ciddiyetle yapan bir insan olması da etrafındaki öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamamasını ve eğitimi doğru bir pedagojiyle edinmesini sağlıyor.

Ekim 2017, Milano

LAL GÜREL
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Havva Hoca’yı 2017 mart ayında İtalyan Kültür Merkezi’nde verdiği bir seminer sayesinde tanıdım. Seminere gitmeden önce de arkadaşlarımdan adını sık sık duymuştum. Haziran ayındaki CILS B2 sınavım için Havva Hoca’yla haftada bir ders yaptık. Sayesinde CILS Sınavı’nı başarılı bir puanla geçtim. Sonrasında da bize ofisinde çok samimi ve eğlenceli bir After Cils Party düzenledi.

Havva Hoca derslerde sıkı çalışmanın yanında, bize hem öğretmen hem de arkadaş gibi davranıp bizi her konuda motive eden, sorunlarımızı dinleyip tavsiye veren bir yapıya sahip. Ayrıca yazın dil kursu için gittiğim Milano şehri hakkında gezilecek yerleri, yemeden dönme dediği yemekleri ve diğer tüm tavsiyeleri de mükemmeldiJ  Şu an ise, hedefim olan Politecnico di Milano Üniversitesi’nde mühendislik okumam için gerekli olan tüm aşamalarda bana danışmanlık yapıyor. İyi ki Havva Hoca’yla tanışmışım, her şey için çok teşekkürler. Sevgilerimle.

BERTAN GÖKMEN
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Havva Hoca ile tanışmamız benim Lise 1. Sınıfta İtalyanca’yı daha iyi öğrenme isteğim üzerine annemin bana Havva Hoca’yı önermesi ile oldu. Derslere başladığım anda bunun bana faydası olduğunu hissetmeye başlamıştım, böylece birinci sınıf boyunca derslere devam etmeye karar verdim. Sonra Havva Hoca ile yollarımız Lise 3. Sınıfta tekrar kesişti. Birlikte hem İtalyancamı geliştirmeye hem de CILS Sınavı’na yönelik dersler yaptık. Derslerimiz asla sıkıcı olmadı, gerçek sınav örnekleri üzerinden çalışmak bana büyük avantaj sağladı. Böylece B2 gibi zorlu bir seviyeyi tek seferde kolayca verdim. Havva Hocam olmasaydı büyük ihtimal lise sonda CILS için gereksiz bir stres yapmam gerekecekti ve bunun yüzünden de belki sınavı geçemeyecektim. Dersler dışında İtalya’da eğitim konusunda da kendisinden danışmanlık alıyorum. İstediğim bölüm ile ilgili tüm çalışmaları birlikte yürütüyoruz.

Havva Hoca öğrencilerine herhangi bir konuda bir tavsiye veya bilgi lazım olduğunda öz veriyle konu üzerinde çalışıp gerekli bilgileri hızlıca sunan sayılı birkaç danışmandan biridir. Ayrıca öğrencisiyle empati kurabilen, karşısındaki kişi hangi yaş grubundan olursa olsun hemen uyum sağlayan, çok zevkli ve eğlenceli bir karakter. Erken yaşımda Havva Hoca gibi birini tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Gelecekte iletişimimizi asla kesmeyeceğimizden de gayet eminim. Yapmış ve yapacak olduğunuz bütün yardımlar için şimdiden sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum hocam.

ALP PEKKAN
Öğrenci, L’Università Bocconi/Economics, Management and Computer Science

Havva Hoca ile Bocconi Üniversitesi’ne girdikten sonra İtalya’da eğitim ve yaşam hakkında kafamdaki soru işaretlerini yanıtlamak adına tanıştım. İtalya hakkında fikrim netleştikten sonra ise birlikte lisan derslerine başladık. Açıkçası gitmeme çok kısa bir süre kalmış olmasına rağmen İtalyanca’ya hızlı bir başlangıç yaptık. Yaklaşık iki aylık bir sürede kendim dahil etrafımdakileri şaşırtıcak bir seviyeye ulaştık. Özellikle kitaba ağırlık verip sırf gramer çalışmak yerine gerçek hayata uyarlamış olduğu egzersizleri yapmak derslerimizin hem çok akıcı hem de çok keyifli olmasını sağladı. Her zaman pozitif ve arkadaş canlısı oluşu İtalyanca öğrenme zorunluluğumu bir gereklilikten çok keyifli bir hobiye döndürdü.

Havva Hoca derslerin yanı sıra mental olarak İtalya’da hayata hazırlanmamı ve sağladığı önemli bilgiler ile şu an yaşamakta bulunduğum Milano şehrine çok hızlı adapte olmamı sağladı. Hiçbir zaman kendimi lisana yatkın biri olarak görmemiş olsam da şu an Havva Hoca sayesinde günlük hayatımdaki bir çok işi İtalyanca halledebiliyorum ve seviyemi ilerletmek için her fırsatta derslere devam etmeyi planlıyorum. Beni kısa sürede hem lisan olarak hem de mental olarak İtalya’ya hazırladığınız için çok teşekkür ederim.

KEREM TOKTAŞ
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Merhaba, ben Kerem Toktaş, 17 yaşındayım, İtalyan Lisesi 3. Sınıf öğrencisiyim. Geçtiğimiz yazı Milano kampı ile değerlendirdim. Milano’yu seçmemdeki önemli etkenler: Şehirle ilgili tecrübelerimin olması, şehri seviyor olmam, bu şehirde yaşamak isteyebilecek olmamdı. Gittiğim dil kursu (Linguadue) ise son derece güzel ve eğlenceliydi, genel olarak okul içinde yaptığımız çalışmalara benzer çalışmalar yaptık. Kurs katılımcıları çoğunlukla Asya kıtasından gelen öğrencilerden oluşuyordu. Geçirdiğim bu kamp kişisel açıdan bana bir sürü tecrübe kazandırdı. Milano şehrinde yaşayabileceğimi öğrenmiş oldum. Bu kampa katılmamı sağladığınız için sizlere çok teşekkür ederim. Sevgiler.

ARDA GÜZELMERİÇ
Galileo Galilei İtalyan Lisesi 2017 Mezunu

Açıkçası ben Havva Hoca’yla biraz geç ve internette gezinirken sitesini şans eseri keşfetmem sayesinde tanışma fırsatı buldum. Keşke daha önceden Havva Hoca ile tanışmış olsaydım, belki o sıralar yaşadığım zorlukların hiçbirini yaşamazdım. Havva Hoca çok umutsuz olduğum zamanlarda bana destek oldu ve yol gösterdi. 2017 yaz dönemi birlikte CILS B2 Sınavı’na yönelik olarak çalıştık ve bu çalışmanın İtalyancamı geliştirmek için bana çok yardımı dokundu. Kendime güvenimin artmasını ve motive olmamı sağladı. Ayrıca önümüzdeki ekim ayında Siena’da gideceğim dil kursu işlemleri vs. için de Havva Hoca’dan büyük yardım aldım.

Havva Hoca’nın bir öğretmen olarak beni en çok etkileyen özellikleri öğrencisine sahip çıkması, çok iyi bir iş disiplinine sahip olması, öğrencisini çok iyi motive edebilmesi. Bu sayede hiç olmadığım kadar motive oldum ve derslere severek gittim. Her şey için çok teşekkür ederim hocam.

EYLÜL AÇIKEL 
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

Havva Hoca ile tanışmam italyanca.info sitesi sayesinde oldu. Lise 3, yani geçen sene yavaş yavaş gideceğim üniversiteye karar vermem gerektiğini düşündüm ve bu konuda yardım alabileceğim birini bulduğumda çok sevindim. Açıkcası Havva Hoca’yla tanışmadan önce ‘İtalya’da hangi okula, nasıl girilir?’ konusunda pek bir fikrim yoktu. Kafamda belli bir bölüm de olmadığı için Havva Hoca bize öncelikle CILS sınavını almamın iyi olacağını söyledi. Havva Hoca’nın herkese ayrı ayrı gösterdiği ilgi ve disiplinli oluşu beni çok motive etti. CILS Sınavı’nın pek çok bölümden oluştuğunu bildiğim için bu konuda da yardım almam gerektiğini anladım ve Havva Hoca ile derslere başladım. Havva Hoca’nın verdiği emeği gördüğüm için ben de onun emeklerini boşa çıkarmamak için çok özen gösterdim. Derslerimizi yaparken hiç derse gidiyor gözüyle bakmadım, çünkü her dersin beni biraz daha geliştirdiğini gördüm. Bu dersler sayesinde İtalyancamın çok geliştiğini fark ettim. Okuduğumuz metinler ve gramer part’ları okul sınavlarımda da çok işime yaradı. Sınava girerken tabi ki herkes gibi ben de çok heyecanlıydım. Geçemezsem tekrar deneyebileceğimi biliyordum, fakat yaptığımız dersler sayesinde ilk seferde bütün bölümleri geçerek B2 belgemi aldım ve üniversite için girdiğimiz bu yolda çok büyük bir kısmı atlatmış oldum. Tek başıma çalışsaydım bu şekilde rahat bir şekilde geçemezdim. CILS sonrasında Havva Hoca bizleri bir araya getirip bir parti de verdi ve gerçekten çok keyifliydi. Havva Hoca ve biz öğrencileri arasındaki ilişki gerçekten çok farklı. Şu anda bölümümü ve okulumu seçmiş olmamıza rağmen ben son anda fikir değişikliği yapsam bile Havva Hoca’nın bana sonuna kadar yardım edeceğini biliyorum. Kendisi öğrencilerinin isteklerini çok dikkatli dinleyen ve bu konuda detaylı araştırmalar yapan biri. CILS sınavını geçmem ve istediğim okulu belirlemiş olmam sayesinde şu an çok rahatım. Bu yolda benim yanında olduğu için Havva Hocama çok teşekkür ederim.

TUĞÇE TURHAN
Polidesign
Lighting Design & Led Technologies, Master Öğrencisi
Master için İtalya’ya gittiğim zaman açıkçası aklımda İtalyanca öğrenme fikri yoktu. ”Dersler İngilizce, çevremde İtalyan arkadaşlarım olacak ve kulak dolgunluğu ile az da olsa bir şeyler öğreneceğim.” diye düşünüyordum. Fakat bu fikrim Aslı ile tanıştığımda tamamen değişti. Aslı’nın ev kiralama konusunda bana yardımcı olurken konuştuğu o akıcı İtalyanca beni o kadar etkiledi ki nasıl bu kadar güzel konuştuğunu sormadan edemedim. Tahmin edeceğiniz üzere bana Havva Hoca’nın ismini verdi. Zaman kaybetmeden hemen Havva Hoca’yı aradım. Fakat büyük bir problemim vardı: Okulum başladığı için İtalya’da kalmam gerekiyordu. Peki bu bizim için engel oldu mu? Tabi ki hayır. Skype’ta buluşup dersler yapmaya başladık. Aramızdaki saat farkına, ikimizin de programının yoğun oluşuna, hatta ara ara yaşadığımız ufak bağlantı problemlerine rağmen dolu dolu geçen 2 aylık bir programı arkamızda bıraktık. Havva Hoca’nın benim için yaptığı yoğun ve disiplinli program sayesinde herhangi bir kursta ortalama 6 ayda öğreneceklerimi ben bu iki aya sığdırdım. Bu kadar kısa süre içerisinde İtalyan arkadaşlarıma günlük hayatta kurmayı başardığım İtalyanca cümleler onları şaşırtıyor, beni ise yüreklendiriyordu.
Dil öğrenme sürecimde Havva Hoca hem öğretmenim, hem arkadaşım, hem de yaşam koçum oldu. Kendisine ve eşine beni ”küçük bir ekranda bile olsam” evlerinde ağırladıkları için çok teşekkür ediyorum. 🙂
Özetle eğer bu yazıyı okuyorsanız doğru yerdesiniz ve çok şanslısınız demektir. Tekrardan teşekkür ederim Havva Hocam, her zaman hayatımın bir parçası olmanız dileğiyle.

Mayıs 2017, Milano

CEYLAN YERLİ CALDARULO
Merchandiser

Eşimle beraber bundan üç ay öncesine kadar İstanbul’da yaşıyorduk, fakat bazı temel nedenlerden dolayı bir anda İtalya’ya taşınma kararı aldık. Maalesef İstanbul’da yaşadığımız için eşimle İngilizce ve Türkçe konuşmayı tercih ediyordum, İtalyanca öğrenme hırsım hiç olmamıştı. Eğer İtalya’da yaşama gibi bir fikriniz var ise mutlaka bir şekilde İtalyanca konuşmalısınız, çünkü sosyal yaşantınızın ve iş hayatınızın problemsiz bir şekilde devam edebilmesi için bu çok önemli.

Havva ile tanışmamız yine bir İtalyan arkadaşımızın referansı ile olmuştu ve iyi ki de olmuş. Havva kısa sürede A2 seviyesinde bir İtalyanca bilgisine ulaşabilmem için bana çok güzel bir program yaptı. Derslerimize hızlıca başladık. Havva’nın dersleri çok yumuşak bir dille anlatması sizi dili bir an önce geliştireceğinize inandırıyor. Bu durum benim dile karşı daha çok motive olmamı sağlamıştı.

Üç aya yakın bir sürede gerçekten planladığımız noktaya ulaşmıştık. Bunu İtalya’ya taşındıktan sonra daha çok anladım. Sosyal hayatımı kendi başıma yaşamaya başladıktan sonra yani. İtalya’ya taşındıktan sonra İtalyanca eğitimime devam etmeye karar verdim. Kurs seviye tespit sınavında aldığım sonuç İstanbul’da ulaştığımız son nokta idi gerçekten. Böylece çalışmalarıma kaldığım yerden aynen devam etme şansı yakaladım.

Havva ile derslerimiz bitti, ben İtalya’ya taşındım fakat arkadaşlığımız hala devam ediyor. Kendisi öğretmenliğin dışında iyi bir dinleyici ve yol gösterici. Bana İtalyanca’yı sevdirdiği, buradaki yeni hayatımı vermis olduğu derslerle kolaylaştırdığı ve ayrıca candan arkadaşlığı için çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle,
Şubat 2017, İtalya

DORİS YEŞİL
Politecnico di Milano
Architecture, Master Öğrencisi

İtalya’da yüksek lisansa kabul edilmemle birlikte hızlı bir şekilde İtanyanca kursları aramaya başladım. Havva Hoca ile tanışmamız da tam bu noktada oldu. En iyi referansın öğrenciler olduğuna inanırım, bu yüzden bir öğrenci sayfasında İtalyanca dersi almak istediğimi belirttim ve bir çok öğrencinin söylediği tek isim Havva Hoca oldu. İtalyanca’yı hemen hiç bilmeyen biri olarak kendisiyle 15 ders gibi kısa bir sürede neredeyse A2 seviyesine geldik. Gramer konusunda gerekli temel bilgileri aldıktan sonra diğer derslerimizi tamamen konuşmaya ve telaffuza ayırdık. Günlük hayatta kullanılan kelime ve kalıplara ağırlık verdik. Bu noktada Havva Hoca bize fazlasıyla zaman kazandıracak bir ders programı yaptı. Çok aktif ve faydalı dersler işledik. Derslerde kâh güldük kâh yakındık, kimi günler Havva Hoca derslerimiz sonrası da bana vakit ayırıp İtalya’da gerekli olabilecek her türlü konuda (ev kiralama, İtalya’da yaşam, yemek yenilebilecek yerler, gezilecek yerler, vize işlemleri ve daha birçok şey) benimle tüm bildiklerini paylaştı. Şu anda kendisi benim için İtalyancamın temellerini atan bir hoca olmakla birlikte çok değerli bir insan, bir abla. Yüksek lisansa başlamak, yurtdışında yepyeni bir yaşam gibi çetrefilli bir yola girerken bu konuda her anlamda deneyimli biriyle vakit geçirmek bana çok şey kattı.
Dipnot: Derslerde yapılan ikramlar bir harika, bunun için ayrıca teşekkür etmek isterim. 🙂

ENDER GÖKHAN OREL
İnşaat Mühendisi

Hep hayalim olan İtalya’da yaşamak ve orada bir gün öğrenim görmek amacıyla bir an önce İtalyanca öğrenmem gerektiğine karar verdim. Üniversite yıllarında Erasmus ile bir İtalya maceram olduğu için sınırlı da olsa İtalyanca iletişim kurabilecek düzeydeydim. Bu yüzden sıfırdan başlamak yerine; seviyemi ve eksiklerimi tespit edecek, bana özgü bir çalışma programı yaratabilecek bir kurum ile çalışmak istiyordum.

Havva Hoca ile 2016 yılının Ağustos ayında tanıştım. İnternette italyanca.info sitesine rastlamış, biraz inceledikten sonra hemen telefona sarılıp kendisinden randevu talep etmiştim. 1 saatlik görüşmemiz sonucu kararımı vermiştim. Hemen programımızı oluşturup hızla çalışmalara başladık. Çalıştığım için derslere akşam saatlerinde katılabiliyordum. Ancak tüm günün yorgunluğuna rağmen öyle bir enerji ile çalışıyorduk ki tüm yorgunluğumu unutuyor ve çok keyif alıyordum. Dersler sanki italyanca bilen bir arkadaşımın bana bu konuda yardımcı olması havasında geçiyordu. 3 aylık yoğun bir çalışmanın ardından Kasım ayında B1 seviyesinde CILS sınavına girdim. Şimdi sonuçları bekliyoruz. Umarım hocamı utandırmam.

Kendisini tanıdığım için çok mutluyum. Çünkü sadece iyi bir öğretmen ile çalışma fırsatı yakalamadım; ayrıca harika bir insan da tanımış oldum. İtalyanca öğretmenin yanı sıra bana kattığı vizyon ve verdiği dostça tavsiyeler için ne kadar teşekkür etsem azdır. Tu sei un grande Havva!

ZEYNEP KILIÇ
Procter&Gamble

Çocukluğumdan beri yaptığım İtalya seyahatlerinden sonra sonunda ”Artık İtalyanca’yı öğrenmeliyim.” dedim. Uzun yıllar İtalya’da yaşamış bir tanıdığım Havva ile iletişime geçmemi sağladı ve 1-2 hafta içerisinde de derslere başladık. Yaklaşık 1 senedir Havva ile derslerimize devam ediyoruz. Şu an Procter&Gamble’de çalışıyorum ve çalışırken İtalyanca’yı aynı anda yürütmek zor oluyor. Ama Havva her türlü esneklik ve kolaylığı gösterdiği için bu zorluğu hissetmiyorum. İşimden dolayı derslerin dışında İtalyanca’ya çok az zaman ayırsam bile şu an oldukça iyi bir seviyedeyim. Bu kadar az çalışkan bir öğrencinin bu seviyeye gelmesindeki tek etken tabi ki Havva’nın dersleri çok verimli kullanıyor olması. Teşekkürler Havva.

YASEMİN SİLAHTAROĞLU

Politecnico di Milano
Sustainable Architecture and Landscape Design, Master Öğrencisi

Politecnico di Milano’dan master kabulüm geldikten sonra, Milano’ya gitmeden önce belirli bir süre İtalyanca dersi almaya karar vermiştim. Sürdürebilir Mimari ve Peyzaj Tasarımı bölümü İngilizce olmasına rağmen günlük hayatta kullanmak ve kültürü daha iyi anlamak için bu dili öğrenmek istediğimi biliyordum. Ama bir yandan çalışma hayatıma devam ettiğim için nasıl bir yol izleyeceğime bir türlü karar veremiyordum. Güvendiğim bir arkadaşım Milano’ya gittiğimi duyunca Havva’nın numarasını verdi ve çok iyi olduğunu söyledi. Havva Hoca ile yolum bu şekilde kesişti.

Hemen iletişim kurdum ve Mayıs ayında derslere başladık. Yoğun tempoma rağmen 3 ay gibi kısa bir sürede A2 seviyesine geldim. Dersler sadece İtalyanca dersleri değil aynı zamanda İtalyan kültürü dersleri gibi geçti. İtalya ve özellikle Milano ile ilgili ne sorum varsa Havva hepsiyle ilgili fikir verdi. Haftada bir ders yapmamıza rağmen Havva Hoca programımı tamamen benim ihtiyaçlarıma göre planladığı için zorlanmadan keyif alarak öğrendim. Bunun yanı sıra üniversite kayıt ve vize işlemlerim süresince Havva çok yardımcı oldu.  Üniversite’yi Amerika’da okuduğum için vize sürecim çok sancılı geçti. Bu süreçte de Havva her problemimde tavsiyeler verdi, yönlendirdi. Gerçekten hayatımda bu kadar özverili bir hoca ile daha önce tanışmamıştım.

İtalya’ya gidiş sürecimde hem bir hoca hem de bir arkadaş olarak beni destekleyip motive ettiği için, beni böyle güzel bir dil ve kültür ile tanıştırdığı için Havva’ya sonsuz teşekkürler.

HANDE KAYA
L’Università Bocconi
Management, Master Öğrencisi

2016 Mayıs ayında İtalya’da bir panik hali ile İtalyanca kursu ararken, hemen o gün iletişime geçtiğim Havva Hoca’nın benim için ne kadar önemli olacağını bilmiyordum. Bocconi Üniversitesi’nde 1. Senesini bitirmiş bir master öğrencisiydim ve İtalyanca’nın önemini geç de olsa anlamıştım. İtalya’dayken günlük koşturmalar, çevremin ve programımın tamamen İngilizce üzerine olması ise dili öğrenmemi engellemişti. İlerideki planlarımı İtalya üzerine kurmak istediğime karar vererek, bir süreliğine Türkiye’ye dönüş kararı aldım. O zamanlar, kendimi ifade etmek için kullandığım İtalyanca’ya ait temel bilgilerim kısıtlı olmasına rağmen, orada uzun bir süre yaşadığım için kulak aşinalığım ve kelime bilgim fazlaydı. Bu nedenle beni anlayabilecek, profesyonel, seviyemi tespit edip tekrar sıfırdan başlatmayacak bir hoca ile çalışmak istemiştim. Havva Hoca’nın bana hissettirdiği profesyonellik ve güven, bu zor kararı vermekte ne kadar haklı olduğumu gösterdi.

Haziran’da başlayarak yaklaşık 6 aylık kapsamlı bir program çıkardık. Havva Hoca ile haftada 3 gün, 1.5 saat yaptığımız derslerimiz bir süre sonra benim için bir özel dersten fazlası haline geldi. Sağlam kaynaklardan, gerçek hayata adapte örnekler yaparak her konu hakkında bilgi sahibi haline geldim. Türkiye’ye gelmeden önce B1 seviyesine gelirim umarım diye düşünen ben, kendimi CILS B2 sınavına hazırlanırken buldum. Önce gerekli grameri örneklerle öğrenerek sağlam bir temel attık, üzerine yaptığımız metin çözümlemeleri ise kelime dağarcığımı geliştirdi. La Prova Orale kitabından konu seçerek, farklı konular üzerine sohbet ettik. Film izleyerek, güncel İtalyanca haber okuyarak, iş ve başvuru İtalyanca’sına özel olarak çalışarak, kısacası dili tam anlamıyla yaşayarak öğrendim.

Havva Hoca benim için İtalyanca’yı bir sorun halinden çıkarıp keyifle öğrenmemi sağladı. Daha önceleri İngilizce çevirisi yok diye okumadığım kaynakları tekrar elime almamı, sevmemi sağladı. Artık okulumu tamamlamak için geri döndüğümde, herşeyin farklı olacağını biliyorum. Bunların hepsini ise kısa süre içinde bir öğretmenden fazlası, bir mentor, bir arkadaş olan Havva Yıldırım Çoltu’ya borçluyum.

LAMİA UYAR HOŞVER
Yönetici, Alilass Hotel

Havva’yı bir arkadaşım vasıtasıyla tanıdım ve İtayanca dersleri verdiğini öğrendim. O dönem otelimiz Alilass’ı yeni açmıştık. İtalya’nın da içinde olduğu pek çok farklı ülkeden misafirlerimiz oluyordu. İngilizce ve Fransızca bilmenin yanı sıra İtalyan müşterilerimle İtalyanca konuşabilmenin hoş bir fikir olduğuna karar verdim ve ders almaya başladım.

Havva işini müthiş sevgiyle  ve disiplinle yapan bir öğretmen.  Ne kadar yoğun temponuz olursa olsun ya da kafanızda ne kadar çok iş olursa olsun, kendi motivasyonunu öğrencisine çok güzel aktarabiliyor. Öğrencinin ihtiyacına ve hızına göre harika bir program yapıp, sizi hiç sıkmadan öğretmesi gerekenleri öğretiyor. Sadece ders değil, çeşitli kültürlere merakı, farklı hobileri sayesinde size ders dışında genel kültür de katıyor ve dersler için böylece çok eğlenceli sohbet konuları ortaya çıkıyor. Benim gibi sıkıntılı ve oturup hiç ders çalışamayan birini bile, çok kısa sürede Siena Yabancılar Üniversitesi tarafından düzenlenen CILS sınavı A2 seviyesini başarıyla geçecek kıvama getirdiği için Havva ‘nın oldukça başarılı bir öğretmen olduğunu düşünüyorum. 

ZEYNEP ÖZTÜRK

Öğrenci, Università di Bologna/Scienze della Comunicazione

Havva Hocamla derslere Nisan 2016’da başladık. Öncesinde İtalyan Kültür Merkezi’ne gidiyordum, fakat oradaki program benim için çok yavaştı. Ayrıca sınıftaki diğer öğrencilerden biraz daha farklı metotlarla öğreniyordum, en azından öyle öğrenmek istiyordum ama sınıf derslerinde çoğunluğa uymak gerekir. Bu yüzden ikinci ayımın sonunda özel bir hoca ile devam etmeye karar verdim. Bir sürü öğretmen bulduk elbette ilk başta. Havva Hoca ile ilk kontakt kuran babam oldu. Havva Hoca ‘Önce bir tanışalım, eğer iki taraf da güzel bir elektrik yakalarsa başlarız derslere.’ demişti. Ben o zaman anlamıştım işinin önemini ve anlamını bilen bir öğretmen olduğunu ve onunla devam etmek istedim. Çünkü dil öğretmek iletişim kurabilmekle ilgilidir, matematik ya da tarih gibi bilgileri doğrudan aktaramazsınız. Dil canlıdır ve bu yüzden onu öğretmek ve öğrenmek için bazı ekstralar gerekir; öğreneceğiniz kişiyle rahat iletişim kurabilmek gibi.

Yoğun bir ders programı hazırladık, çünkü Eylül 2016’da Bologna’da üniversiteye başlamak istiyordum. Haftada üç gün 1.5 saat şeklinde bir program çıkardık. Havva Hoca’da bir kaynak deryası var. Derslerimizi bazen uzun tuttuk bazen ekstra günler koyduk, neye ihtiyacım varsa Havva Hocam bana tüm olanakları sağladı. Dersler dışında Cihangir’de beraber dışarı çıkıp İtalyanca konuştuk, bana filmler önerdi ve bu filmler hakkında kritikler yaptık. Sadece İtalyanca değil, İtalyan yemekleri, kültürü ve tarihi hakkında da çok şey öğretti bana. Derslerimiz benim için sadece bir buçuk saatimi verdiğim bir dil kursu değildi, açık yüreklilikle söylemeliyim: Havva Hocam daha çok bir koç gibi beni İtalya’da okumaya hazırladı. Profesyonelliğinden ödün vermeyerek, arkadaşım oldu. Öğretmenliğinin ciddiyetiyle ama samimiyetinin sıcaklığıyla tüm bu öğrenim dönemim boyunca bana çok şey kattı. Çünkü bilirsiniz biz öğrenciler rahat bulunca ciddiyetimizi kaybederiz; ama Havva Hocamın işini bilişi ile hem rahattım hem de yaptığım şeyin ciddiyetinin farkındaydım.

Bireysel derslerin en büyük artısı bence kişiye özgü değiştirilebilir ve yontulabilir olmasıdır. Ben İngilizce ve Almanca’yı iyi bildiğim için İtalyanca öğrenmek bazı noktalarda epey kolaydı ancak başka konularda önüme ket vuruyordu. Öğrenmek ve anlamak ne kadar kolaysa, İtalyanca düşünmek ve konuşmak bir o kadar zordu başlarda. Çünkü Almancam buna izin vermiyordu. Bazı zamanlar çok zorlandım, yapamayacağımı düşündüm bu kadar kısa sürede; ama Havva Hocamın sabrı ve desteği ile 2 Eylül 2016’da girdiğim Bologna Üniversitesi dil sınavını başarıyla geçtim. Burada Bologna’da şu an insanlarla kolaylıkla iletişime geçebiliyorum, devlet dairelerinde işlerimi hallediyorum, insanlarla arkadaşlık kurup politika, edebiyat ya da sadece eğlence üstüne konuşabiliyorum.

Derslerde özet olarak ne yaptığımızı yazmak istiyorum, böylece az çok anlaşılabilir nasıl bir program uyguladığımız. Ana kaynak olarak Nuovo Progetto Italiano kitabını kullandık, onun dışında gramer kitapları, konuşma kitapları, CELI ve CILS sınavları, textler, çeviriler, dinlemeler… Ayrıca ofiste İtalyan başka bir öğretmen ile ders yapma imkanım da oldu. Düzenli bir program, haftalık ve aylık feedbackler, durum kontrolleri, eksikler için ekstra dersler… Ve böylece geçen 4 aylık sürede, en son C1 kitabını işliyorduk. Bu muhteşem yoğun ve muhteşem eğlenceli dört ay bittiğinde inanın içim burkulmadı değil.
Nisan- Temmuz ayları arasındaki derslerim sırasında aynı zamanda üniversite başvurularımı da yaptık. Okulla mailleştik, en güncel ve en kesin bilgileri direkt merkezinden aldık. Tüm deadline’ları büyük dikkatle takip ettik. Konsolosluk işlemleri, vize işlemleri, hatta ve hatta İtalya’daki burs, harç belirlenmesi konularını bile beraber hallettik. En zorlu işlemler Türkiye’de yaptıklarımızdı bence ve Havva Hocam günü ne kadar yoğun olursa olsun benimle birebir ilgilendi. Takipte olmayı bırakmadı ve hep yardım etti. Sadece yapmam gerekenleri söylemedi, bazen benimle sabahın köründe konsolosluğa geldi, bazen tek tek topladığım belgeleri inceledi. Ne yazık ki Ağustos ayında derslere pek devam edemedim, tüm bu gidiş prosedürleri çokca zamanımı aldı ama o zamanda bile ders yapmadığımız halde sürekli görüştük, konuştuk ve birbirimizden haberdardık.  Şimdi ise ev, oturma izni, okul sınavları ile ilgili beni arar ve her güzel haberde benden daha çok sevinir. Sıradaki planımız ise Bologna’da beni ziyaret etmesi.

Toparlayacak olursam tüm bu söylediklerimi, eğer siz de fabrikavari eğitimden ve gri ilişkilerden hoşlanmıyorsanız doğru yerdesiniz. Teşekkür ederim Havva Hocam.

MERT ÇANDARLI
Mühendis, Tractebel Engineering

Havva Hoca’yı internet üzerinden buldum. Ne kadar da şanslıymışım ki, ortaokuldan beri hayalini kurduğum İtalyanca öğrenme sevdamı gercekleştirmemde benden daha heyecanlı ve istekli olan bir hoca ile karşılaştım.

İtalya’ya 5 aylık dil kursuna gitmeden önce, sıfırdan başlamamak adına, İstanbul’da biraz özel ders ile takviye yapıp en azından önceden gördüklerimi pekiştireyim istedim. Havva Hoca, 3 haftalık zaman dilimi içerisinde öyle bir program yapıp beni çalıştırdı ki, dil kursunda girdiğim seviye belirleme sınavı sonucunda, kursa baslamak istediğim seviyenin 2 seviye üstünde başladım.

Hala, ben İtalya’da dil okulundayken bile Havva Hoca bana İstanbul’dan ek egzersizler gönderip yardımlarını esirgemiyor. Kendisi, konusuna derinlemesine hakim olmasının ötesinde, yaptığı işe tamamen aşık, öğrenci istek ve ihtiyaçlarına karşı profesyonelce esneklik sağlayabilen ve konulan hedefe ulaşmaya kilitlenmiş bir eğitmendir.

FURKAN NARİNOĞLU
L’Università Bocconi
Accounting, Financial Management and Control, Master Öğrencisi

Eğitim hayatıma İtalya’da devam edeceğim belli olduğu andan itibaren İtalyanca öğrenmek istediğime karar verdim. Okuyacağım bölüm her ne kadar İngilizce olsa da, İtalya’daki yaşamımı kolaylaştırmak, belki de sonrasında orada kalma hayallerim olduğu için; dili öğrenme yollarını araştırmaya başladım. Şimdi geriye dönüp baktığımda, İtalyancamı geliştirmekle kalmayıp; İtalya’yı ve İtalyan olmayı anlamaya başladığımı düşünüyorum. Yanimda çok iyi bir öğretmen; hatta bir arkadaş olmasaydı, hayatımın bu yeni kısmına cebimde sadece birkaç fiil çekimi ve ezberlenmiş birkaç edat ile devam edecektim.

Havva Hoca ile 2016 Şubat ayından başlayarak, yaklaşık 5 aylık bir program çıkardık. O zamanki seviyemin yaklaşık A2 olduğunu tespit ettik ve çalışmalarımızın sonunda sağlam bir B1 seviyesine ulaşmaya karar verdik. Lakin, ilerleyen zamanlarda amaçladığımızdan daha ileri bir seviyede bulduk kendimizi. Kısa süre içerisinde B2 seviyesinde CILS Sınavı’na gireceğim ve Havva Hoca sayesinde, bu konuda en ufak bir kaygı veya şüphe duymuyorum. Geçtiğimiz aylar boyunca birçok gramer egzersizi, konuşma dersleri, metin incelemesi derken; okulum dolayısıyla başka bir dilde makale yazdığım zaman, aklıma İtalyanca kelimeler ve kalıplar gelmeye başladı. Bu benim için çok büyük bir şey çünkü bir dili öğrenmek sadece fiil çekmek değildir. Nazarımca, o dilde düşünebilmek çok daha önemli bir gösterge. Yavaş yavaş kendimde bunu gözlemlemeye başladım.

Bu süreç boyunca, sadece dilimi geliştirdiğime inanmıyorum. Havva Hoca ile İtalyanca çalışmak; beraber İtalyanca film izlemek, güncel olayları (her ne kadar kulağa zor gelse de) tartışabilmek demek. Hatta İtalyan kültürünü de anlamaya başlamak demek. Bunlar için hem çok çalışmak gerektiğini, hem de iyi bir eğitmene ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Ek olarak, birçok öğretmenin aksine vize, ev bulma, İtalya’da yaşam konusunda da Havva Hoca sürekli yanımdaydı. Bütün süreçlerde bana yardımcı oldu.

Çalışmamızın sonlarına doğru, daha doğrusu İtalya’ya gidişim yaklaştıkça, kendimi daha az stresli ve daha rahat hissediyorum. Çünkü oraya gittiğimde; edindiğim dil yetkinliğinin üzerine, buradaki konuşma derslerimiz, film yorumlamalarımız, tartışmalarımız sayesinde daha hızlı adaptasyon göstereceğimi düşünüyorum. Bunların hepsini öğretmenime borçluyum demek isterdim ama bunların hepsini aslında arkadaşıma borçluyum. Çünkü Havva Hoca, sahip olduğu disiplin, iş etiği ve öğretme özverisinin dışında, bir arkadaş da. Belki de bu yüzden, öğrendiğim birçok kelimenin, kalıbın hep bir anısı var. Belki de bu yüzden hiçbirini unutmayacağım.

MEHMET CAN GÜMÜŞ
Domus Academy
Interior & Living Design, Master Öğrencisi

2015’in Eylül ayında Milano’da İç Mimarlık Master’ı yapmaya karar verdiğimde ne kadar emek isteyen, detaylı ama bir o kadar da keyifli bir yola girdiğimin farkında değildim. Kasım ayının başında Domus Academy’den kabulümü aldıktan sonra soluğu hemen bir tadım organizasyonunda tanıştığım Havva’nın yanında aldım. 2016 Ocak ayının başında açılacak okulum için önümde sadece 2 ay vardı ve bu süreyi Havva sayesinde gayet verimli geçirdim.

Öncelikle, birlikte haftada 4 saat olmak üzere 8 haftalık bir ders programı hazırladık. İlk haftadan itibaren 2 ay boyunca işleyeceğimiz konular, pratiğini yapacağımız konuşma, yazma ve gramer başlıkları, konulara göre özenle seçilmiş yayınlar Havva tarafından belirlenmişti.  Daha önceden hiçbir İtalyanca dersi almadığım için dil bilgisinin temellerinden başlayıp, konuşma, yazma pratikleri ve pekiştirici ödevlerle birlikte 8 hafta içinde hızla ilerledik. Havva’nın bu kapsamlı eğitim metodu bana sadece İtalyan dilbilgisi vermekle kalmayıp gündelik konuşmalara da hazırladı.  Ayrıca Havva’nın İtalyan kültürüne ve yaşantısına dair paylaştığı bilgiler beni süreç boyunca İtalyanca öğrenmeye teşvik ederken buradaki adaptasyon sürecimi de hızlandırdı. 8 haftalık kursun sonunda sıfırdan başlayan birisi olarak A2 seviyesine gelip günlük konular hakkında rahatça konuşmaya başladım.

Dil eğitiminin yanında İtalya’ya gelme sürecim boyunca ve hatta devamında Havva’nın yardımlarını esirgemediğini söylemeliyim. Öncelikle çoğu öğrencinin sıkıntı çektiği kalacak yer bulma macerasında en az benim kadar emek harcayıp araştırma yaptı. Sonrasında ise tüm adımları takip edip ben İtalya’ya gelene kadar yanımda oldu. Daha önceki öğrencilerinin  ve kendisinin yaşadığı deneyimleri paylaşması sayesinde pek çok prosedürü eksiksiz ve hatasız tamamladım. Şu anda ise hala iletişimimizi koruyor, bilgi alışverişine devam ediyoruz.

Burada tanıştığım İtalyan arkadaşlarım İtalyanca konuşurken günlük kelimeler kullandığımı ve sadece 2 aydır İtalyanca konuştuğumu duyduklarında çok şaşırıp beni tebrik ediyorlar. Ben de buradan bir kez daha Havva’ya teşekkür ediyorum.

TUBA EREN
L’Università Bocconi
International Management, Master Öğrencisi

Bocconi Üniversitesi’ne master eğitimimin son dönemini geçirmek üzere gitmeden önce Havva Yıldırım Çoltu’dan iki ay boyunca haftada iki gün İtalyanca dersi aldım. Dersleri, cok yoğun olduğum bir dönemde (Hem çalışıyor hem de okula gidiyordum) almış olmama rağmen oldukca eğlenceli ve rahat geçtiğini söyleyebilirim. Cok yorulduğumu hissetmeden keyifli bir şekilde A1 seviyesini bitirip A2 seviyesinin de bir kısmını tamamlamış olduk. İtalya’ya gitmeden önce bu dersleri almış olmam günlük hayatta ve okuldaki dil derslerimde büyük kolaylık sağladı. Tesekkürler Havva.

MERT GÜRBÜZ
Öğrenci, L’università per Stranieri di Perugia/Lingua e cultura italiana

Eğitim hayatıma İtalya’da devam etmeye karar verip 2016 Şubat ayında İtalyan Kültür Merkezi’nde kursa başladım. 3 ay gibi uzun bir sürede sadece A1 seviyesini bitirmiştik. İtalya’daki üniversiteler ise en az B2 seviyesinde öğrenci kabul ediyorlardı. Konsolosluk ise elinde CILS, CELI gibi sertifikalar olmayan benim durumumdaki öğrenciler için öncelikli olarak İstanbul’da dil sınavına girmeyi zorunlu kılmıştı. Ayrıca İtalya’daki üniversitelere başvuru işlemleri hakkında nasıl ilerlemem gerektiğine dair pek bir bilgim yoktu, bu yüzden bu konularda danışmanlık almaya karar verdim. Kurstan bir arkadaşım vasıtasıyla Havva Hoca ile tanışma fırsatı buldum. Cihangir’deki ofisinde hem İtalyanca programları yönetiyor hem de başvuru işlemleri konusunda danışmanlık veriyordu.

Havva Hoca ile tanıştığımızda işini sevgiyle yapan, çok içten biri olduğunu gözlemledim. Yıllar içerisinde edindiği kıymetli tecrübeler sayesinde kafamdaki bütün sorulara cevap bulmuştu.  Öncelikli olarak İstanbul’da gireceğim dil sınavı için sıkı bir program yaptık. Çünkü bu sınavı geçememem demek İtalya hayallerine tamamen veda etmem gerekeceği anlamına geliyordu. Ardından Perugia’da üniversitenin düzenleyeceği dil sınavı vardı. Derslere başladığımız Mayıs ayı benim için bir milattı. Önümüzdeki ayları çok iyi değerlendirmek durumundaydım, zorlu bir yola girmiştim. Fakat Havva Hoca’nın pozitif enerjisi, bilgisi, tecrübesi ve benim de azmim sayesinde en zor gramer konularının bile üstesinden geldik, kelime dağarcığımı bir hayli geliştirdik. Ana kitap olarak Nuovo Progetto Italiano’yu kullanıyorduk. Kelime dağarcığımın gelişmesi için ise La prova orale adlı kitaptan destek aldık. Önceki yıllara ait sayısız CILS sertifika sınavları yaptık. Derslerimiz çok keyifliydi çünkü işlediğimiz genel kültür konuları olsun, farklı alanlardaki metinler olsun bana çok şey katmıştı.

Gireceğim dil sınavlarına en iyi şekilde hazırlanırken bir yandan da vize danışmanlığı ve konsolosluğun istediği gerekli evrakların doğru bir şekilde hazırlanmasında Havva Hoca her zaman yanımdaydı. Üniversite ile yazışmalarım, kayıt prosedürlerini doğru bir şekilde yerine getirmem konusunda desteği sonsuzdu. Sayesinde son derece profesyonel İtalyanca mailler yazmayı öğrendim.

Ağustos ayına geldiğimizde yaklaşık 70 saatlik sıkı bir programı arkamızda bırakmıştık.  Ben kendimi nihayet B2 seviyesinde metinler ve sınavlar yapabilirken bulmuştum. Konsolosluğun Temmuz ayında yaptığı B1 sınavını iyi bir notla geçmiştim bile, her şey inanılmaz güzel ilerledi.

Sonuç olarak, birkaç hafta sonra L’universita per Stranieri di Perugia’nın yapacağı dil sınavına girip başarılı olacağıma inanıyorum. Havva Hoca’ya bu yolda yanımda olduğu için sonsuz teşekkür ediyorum. Umarım benim gibi şanslı pek çok yeni öğrencisi olur.

NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
Yrd. Doç. Dr., Öğretim Üyesi, Bahçeşehir Üniversitesi

Havva Yıldırım Çoltu ile 2012 Nisan ayından beri çalışmaktayım. Aslında 2000’li yılların başında İtalyan Kültürün yedi  kurunu da tamamlamış, ancak geçen yıllar içinde giderek daha az kullandığım dili unutma noktasına gelmiştim. 2012 yılında çalıştığım üniversiteden bir grup öğrenciyi üç haftalık bir yaz okulu için İtalya’ya götürme projesi belirince bunun İtalyanca’yı hatırlamak ve pratik yapmak için iyi bir fırsat  olabileceğini düşünerek  Havva ile İtalyanca  derslerine başladık. Üç yıl önce aralıksız,  bu kadar uzun bir süre İtalyanca dersi alacağımı söyleseler herhalde ben de inanmazdım ama geldiğimiz noktada 2015 Haziran ayında B2 düzeyinde girmek üzere Siena Üniversitesi  tarafından düzenlenen ve uluslar arası geçerliliği olan CILS sınavına hazırlanıyorum.

En baştan itibaren Havva dilbilgisi, anlama, konuşma ve yazmayı birlikte ilerletmek üzere bir program yaptı ve bu ayaklardan herhangi birinin eksik kalmaması için de özel çaba sarf etti. Derslerimizi çok farklı kaynaklardan malzemelerle besledi. Bir sonraki ders yapılacaklar,  konuşulacak konular hep baştan belliydi ve Havva’nın ders disiplini, dakikliği beni de disipline etti diyebilirim. Birlikte çalıştığımız bu üç yıl boyunca sadece İtalyanca ile ilgili değil, İtalyan Kültürü üzerine de çok şey öğrendim. Zannediyorum derslerimizin son derece keyifli geçmesi, özellikle dilbilgisini tamamladıktan sonra Havva’nın derslerimizde tartışmak için seçtiği konuların her zaman günceli takip etmesi ve her ikimizi de heyecanlandırması ile yakından ilgili. Havva’nın önerisiyle İstanbul’da İtalya ile ilgili etkinlikleri daha yakından takip eder oldum,  pek çok İtalyanca film seyrettim, kitaplar aldım ve İtalya’ya daha fazla seyahat etmeye başladım. Ayrıca Türkiye’de olup bitenleri İtalyan basınından da takip ettiğimi söyleyebilirim.  Şu anda ilköğretim düzeyindeki  kızım bir  İtalyan Okulu’na devam ediyor ve ben bir akademisyen olarak İngilizce dışında bir İkinci dilde kaynak tarayabilmenin mutluluğunu yaşıyorum.

Öğrenen- öğreten ilişkisinin ötesinde artık aramızda bir dostluğa evrilen süreçte, kullandığı yöntem ve yaptığı işe duyduğu saygı ve büyük sevgiyle İtalyanca’yı ve İtalyan kültürünü hayatımda bir yeni nefes alma durağı haline getiren Havva’ya sonsuz teşekkürler…

DENİZ ÖZKUT
Mimar

Havva ile Nilay Ünsal sayesinde tanıştım. Yıllar öncesinde İtalyan Kültür Merkezi’ne gitmiş, 5 kuru tamamlamış, İtalyanca öğrenmekten çok hoşlanmış, ancak devam edememiştim. Yıllar sonra, tekrar İtalyanca öğrenme fikri çok hoşuma gitti. Birlikte İtalyanca derslerine başladık… Havva ile 2 sene kadar çalışma şansımız oldu. Ben İzmir’e taşındığım için dersleri kesmek zorunda kaldık. Yoksa, gerek sıcacık dostluğu gerekse çok iyi bir öğretmen olmasından, dersleri bırakmaya hiç niyetim yoktu.

Bu süre içinde, benim için en önemli noktalardan biri, derslere başladıktan çok kısa süre sonra İtalya’ya gittiğimde, derste öğrendiklerimi rahatlıkla kullanabilmem oldu. Bizim derslerimiz dilbilgisi, anlama, konuşma ve yazmayı birlikte ilerletmek üzerine kurgulanmıştı. Bu sayede, bir dilbilgisi kuralını öğrendiğimde, eş zamanlı olarak o kuralın konuşma ve yazma pratiğini de edinmiş oluyordum.
Bir yabancı dil öğrenebilmek için öncelikle kendi anadilinizi çok iyi konuşmanız gerekir. Havva’nın, Türkçe’sinin çok iyi olduğunu ve kelime dağarcığının da çok geniş olduğunu söylemeliyim. Ek olarak, farklı yabancı dillerle de tanışıklığı var. Bu, derslere önemli bir zenginlik katıyor. Yeri geldiğinde, başka dillerle karşılaştırmalı olarak öğrenme gerçekleşiyor.

Aynı zamanda, çok yönlü kişiliğiyle, sizi farklı açılardan da besliyor. Üstelik bunları, İtalyanca’yı kullanarak yapıyor. Farkında olmadan kendinizi gündemi İtalyanca tartışırken, okurken ya da yazarken bulabiliyorsunuz.

Ayrıca, çok disiplinli, planlı ve son derece titiz bir öğretmen olduğunu eklemeliyim Havva’nın. Her zaman derslerinde son derece dakiktir. Ders için hazırlıklıdır. İşlenen konularda, herhangi bir eksik kalmaması için özel çaba sarfeder. Öğrenci olarak, siz de, bu ritme ayak uydurursanız, başarı kaçınılmazdır.

Havva, kısa sürede, İtalyanca öğretmenimden öte, arkadaşım oldu. Böyle bir dost kazandığım için ve bana öğrettikleri için çok teşekkür ederim.

FATMA KÖSE
Mimar; Yurtdışı Teşhirler ve Fuarlar Yöneticisi, Kaleseramik

Havva Yıldırım Çoltu ile birkaç yıl önce şirketin düzenlediği Temel İtalyanca grup dersleri vasıtasıyla tanıştım. Benim için kısa fakat etkili derslerdi. 2014 yılında İtalyanca öğrenmeye özel derslerle devam etmeye karar verdiğimde de , sistemli ve disiplinli dersleri ile ilk aklıma gelen yine Havva olmuştu.

Yaklaşık bir yıldır devam ediyoruz derslere. Öncelikle yoğun iş  ve seyahat temposunda çalışan biri olarak  yeni bir dil öğrenmenin hem zamanlama hem de konsantrasyon açısından çok zor olduğunu söylemem gerekir. Havva , anlayışlı ve özverili tavrı ile bu uzun soluklu öğrenme sürecini her zaman kolaylaştıran taraf oldu.

Kalıplaşmış yöntemler dışında, dilin mantığını anlamaya yönelik yaptığı dersler ve öğrenileni sürekli farklı kaynaklar ve farklı konularla pekiştirmesi sonucunda sıfırdan başladığım süreçte , L’Università per stranieri di Siena tarafından düzenlenen CILS sınavlarından sertifika alacak düzeye kadar ilerledim.

Havva ile yaptığımız dersler , ağırlıklı olarak gramer çalışmaları ile geçen ilk birkaç aydan sonra, şimdi gündemdeki konuları İtalyanca konuşabildiğimiz , tartışabildiğimiz,  yoğun iş temposuna keyifli birer mola benim için.

Çok yönlü kişiliği ile Havva’yı tanımış olmak ve İtalyanca’yı onun  gibi, hem iş disiplini olan  hem de paylaşımcı ve içten birinden öğrenmek benim için bir şans… Her şey için teşekkür ederim.

EDA SOYLU
Sanatçı

Havva Yıldırım Çoltu ile 2012 Ocak ayında üç hafta süren hızlandırılmış bir program yapmıştık. Akabinde altı ay Roma’da kaldım ve sahip olduğum bütün İtalyanca’yı o üç haftaya borçluydum. Çok disiplinli, motive edici ve öğreticiydi. O üç haftada ben yalnız İtalyanca’yı öğrenmekle kalmamış İtalyan kültürüne dair birçok yeni bilgi edinmiştim. Havva Hoca’nın muazzam bir hakimiyeti var İtalyan kültürüne: Yemek, şarap, eğitim, dil, sosyal yaşam, insanlar, oteller, şehirler, ufak kasabalar, tarih vs. Bunları bizlerle paylaşmaktan çok büyük zevk duyuyor. Zaten derslerimizi sıkıcı dil derslerinden heyecanla beklediğimiz eğlenceli dil derslerine çeviren unsur da aslında bu.

2015 yılına kadar derslerimize ara verdik benim Amerika’da süregelen eğitimim nedeniyle ve 2015’te tekrar başlamak istedim. Bu sefer bir acelem olmadan, keyifli bir şekilde hem İtalyancamı geliştirmek hem de artık İtalyanca’yı günlük hayatıma entegre etmek istiyordum. Uzun süre sohbet edebilmek, okuyabilmek, izleyebilmek, yazabilmek istiyordum. 4 ay kadar kısa bir zamanda (haftada bir kez yaptığımız dersler ile) ben CILS B1 sınavına girdim ve güzel bir puanla sınavı geçtim, ondan da önemlisi İtalyanlar ile bir araya geldiğimde uzun uzun aksamadan sohbet edebildim. Venedik Bienali’ne gittiğimde çok rahat ettim. İtalyanlar’la sanat tartışabildim, politika konuşabildim ve bu benim için çok büyük bir başarıydı. Şimdilerde ise önümüzdeki Aralık ayında düzenlenecek CILS B2 sınavına hazırlanıyoruz. Kendimize sınavları hedef koyup aslında günlük konuşma dilimizi, kelime dağarcığımızı geliştiriyoruz.

Havva Hoca’nın öğretim biçimi, kişiliği, derslerin gidişatı bu şekilde olmasaydı ben bu kadar ilerletemezdim İtalyancamı. Özellikle günlük hayatımızın bu denli yoğun olduğu zamanda ben haftanın kaç saati İtalyanca çalışıyorsam, gerçekten bunda Havva Hoca’nın motivasyonu ve iş disiplininin çok büyük etkisi vardır. Kendime böyle bir iyilik yaptığım için ben çok mutluyum ve Havva Hoca’ya teşekkür borçluyum.

İSMAİL YİĞİTKANLI
Internal Sales Representative, Dell

Bir Öğrenci Değişim Programı öncesinde Havva ile Temel İtalyanca bilgilerini öğrenmeye dayalı bir çalışmaya başladık. İtalya’ya gitmeden önce 3 ay boyunca yoğun bir şekilde hem dil bilgisi hem de kültürü öğrenebilmek adına farklı materyaller ve teknikler kullanarak keyifli dersler tekrarladık.

İtalya’da bulunduğum bir yıl boyunca dedike bir şekilde dil öğrenmek adına farklı opsiyonlar denememde kendisinin emeği oldukça fazladır. Kendi dersleri ve yoğunluğu haricinde bulduğumuz boş zamanlarda internet üzerinden bile ders anlatabilecek kadar bilgiye ve özveriye sahip bir hocadır. Onun bu cesaretlendirici yaklaşımı İtalyan diline yeni başlamış biri için az bulunur bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Kendi adıma en çok etkilendiğim yönü paylaşıma dayalı bir öğretim metodu kullanmasıdır. Öğrenmeye ve öğretmeye sürekli olarak açık bir yapıya sahip olduğu için etkileşimli bir şekilde her konuda bilgi paylaşımında bulunabildiğim nadir kişilerden biridir. Hem İtalyan kültürüne olan hakimiyeti hem de bu dile olan bağlılığı ve sevgisinin karşısındakini öğrenmeye şevklendirdiğine ve araştırmaya yönelttiğine şahit oldum.

Farklı bir kültür, farklı bir dil ve bambaşka bir dünya tanımamda vermiş olduğu destekten dolayı Havva’ya sonsuz teşekkürler…

ASLI KAYA
Öğrenci, Politecnico di Milano/Architettura

2012 Ekim’inde Politecnico di Milano’da bölümümün ilk dersine girdiğimde tam bir sene öncesinde benim o gün orada olmamda çok büyük payı olan bir insan vardı. Ekim 2011’de İtalya’da mimarlık okuma hayallerimi paylaştığım ilk günden itibaren Havva benimle aynı heyecanı duydu ve o günden itibaren bana öğretmenliğin yanında yol arkadaşlığı yaptı. Heyecanımı onun tecrübesiyle yönlendirip geleceğe dair gerçekçi bir plan yaptık. 6 ay boyunca belirli sıklıkta İtalyanca dersleri yaptık ve bunun yanında her gün İtalya’da okumakla ilgili yeni şeyler öğrendik, istediğim bölüm olan Mimarlık için en iyi üniversiteleri kapsamlı bir şekilde araştırdık. Son hızda İtalyanca öğrenirken Havva’nın çok değerli bir mimar arkadaşının samimi sohbetiyle mimarlığın eğitim süreci ve sektörü hakkında ufkumu açan çok şey öğrendim. Attığımız her adım heyecanımı körükledi.

Derslerimiz çok keyifliydi. Gramer konuları, yazma , okuma ve anlamanın yanında konuşma derslerinin daha sonra İtalya’ya geldiğimde hayat kurtarıcı olduklarını farkettim. Hedefe böylesine odaklı bir öğretmenle çalışmak motivasyonumu hep yüksek tuttu. İtalyanca’yı ona benim kadar aşık biri ile öğrenmek bambaşka bir keyifti.  Derslerin sonunda B2 seviyesine ulaşarak üniversite giriş sınavını başarıyla geçtim.

Şuan Mimarlık 3. sınıftayım ve en büyük şansımın Havva ile bu yola çıkmış olmam olduğunu çok iyi görebiliyorum. O zamandan bu güne desteğini hiç esirgemediği ve her şeyden öte benimle, en az benim kadar heyecan duyduğu ve bu süreçte her şeyiyle varolduğu için çok şanslı hissediyorum.

NERGİS AYIK
Öğrenci, L’università per stranieri di Siena

Havva Hoca’ya geçen haziran ayında italyanca.info sayesinde ulaştım. Politecnico di Milano’da okuma hayalimden bahsettim. Daha detaylı konuşmak için bir buluşma ayarladık. Bana Politecnico di Milano’da mimarlık bölümünde okumakta olan öğrencisi Aslı’dan söz etti. Danışmanlık ofislerinin cevaplayamadığı bütün sorularımı kendi tecrübelerini anlatarak cevapladı. Ona ulaştığımda hiç İtalyanca bilmiyordum. Eylül ayına kadarki süreç için yoğun bir program hazırladık. Sadece iki ay içinde A1 ve A2 seviyelerini bitirdik. Daha sonra Siena Yabancılar Üniversitesi’nin dil kursuna kaydımı yaptırmak için birlikte Siena’ya gittik. Orada sınava girdim ve bıraktığımız seviyeden kursa kayıt yaptırdık. İtalya’da kalabilmem için gereken resmi belgelerden kurs kaydıma, konaklama sorununa hepsiyle teker teker ilgilendi ve çözdü. Sadece ders yaptığımız dönem içinde değil, ben İtalya’dayken de yaşadığım her soruna yadımcı oldu.  Türkiye’den İtalya’ya olan bu üniversite yolculuğunda  bana rehberlik yaptı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, tanıdığım en iyi öğretmen, en iyi rehber. Havva Hoca sayesinde İtalya’da üniversite okuma isteğim hayalden hedefe dönüştü, her şey için çok teşekkür ederim.

İLAYDA ŞİŞİK
Öğrenci, Özel İtalyan Lisesi

İtalyan Lisesi 1. sınıf öğrencisiyim. Hazırlık sınıfından itibaren daha önce hiç tanımadığım bir dili öğrenmemde bana çok yardımcı oldu Havva Hoca. Onun sayesinde bu zor dönemi kolaylıkla atlattım. Beraber çalıştığımız ders saatleri dışında da iletişim halindeydik hep. Ödevlerimde takıldığım yerlerde bana yardımcı oldu. İyi ki kendisini tanıdım. Onu çok seviyorum. İhtiyacım olduğu her anda ona ulaşabilmek benim için çok büyük bir şanstı. Onun sayesinde İtalyanca’yı severek öğrendim, bana gösterdiği ilgi için çok teşekkür ederim.

TAYLAN KURT
Reklamcı, Wunderman Global Agency

Havva Hoca’ya italyanca.info sayesinde ulaştım. Herkes gibi İtalya’ya tatil için gidip etkilenip bu dili öğrenmeyi çok istedim. Az çok kendi imkanlarımla internet üzerinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyordum ki tam da bu sırada Havva Hoca ile tanıştım. Çok sıcak ve içten geçen ilk buluşmanın ardından, artık İtalyanca’yı öğrenmeye başlayabilirdim. Havva Hoca sanki yeni başlayan öğrenci gibi heyecanlı ve istekliydi. Bu da beni her zaman pozitif yönde etkiledi. Birlikte güzel bir program hazırladık  A1 ve A2 seviyelerini bitirdik. Her türlü sorularımı hızlı bir şekilde cevaplayan, tanıdığım en iyi öğretmen, en iyi rehberlerden biri kendisi.

Ders dışındaki vakitlerde bile öğrencilerine zaman ayıran, her türlü sorularına hızlı geri dönüşler yapabilen nadir öğretmenlerden.

Sonuç olarak, Siena Üniversitesi’nin hazırlamış olduğu Sertifika Sınavı’na (CILS) girdim. Şimdi hedefler büyüdü Aralık 2015’te gerçekleşecek B1 sınavına hazırlanıyoruz.

Her şey için çok teşekkür ederim. (Ti ringrazio molto per tutto l’aiuto)

ALİ EMRE DEDEOĞLU
Spor Spikeri, Lig TV

2010 yılında mesleğime katkısı olması açısından İtalyanca öğrenmeye karar verdim ve araştırmalarım sonucunda Havva  ile tanıştım. 20 derslik bir periyot sonunda İtalyanca’nın ilk adımını tamamlamıştık ve temeli atmıştık; ancak daha sonra kişisel durumumdan dolayı uzun süre ara vermiştik.
2012-2013 döneminde İtalyancanın tadını alan biri olarak tekrar Havva Hoca ile çalışmaya başladım ve 40 derslik bir dönem geçirdik.  Hayatın tüm dallarından örnekler ile dil eğitimi aldığımı belirtmeliyim.
Sayesinde İtalyan Sineması’nı da daha derinden keşfettiğimi ve şu an İtalyan filmlerini daha da zevkle seyredebildiğimi söylemeliyim.
2015 yazında da İtalya’ya balayı için gittiğimde kendimi çok rahat ifade edebildiğim, hatta aksanımdan dolayı beni İtalyan sananların olduğu bir tatil geçirdim.
Dil nankördür evet ama Havva’nın attığı temeller sayesinde İtalyanca’yı CV’me ekleyebiliyorum. Bunun için tembel öğrencilik nazımı çekmesine rağmen kendisine de teşekkürlerimi iletiyorum.
Eğer bir dili keyifle öğrenmek istiyorsanız ve bu İtalyanca ise Havva öğretmenim ile küçük keyifli ofisinde çalışmanızı tavsiye ederim.

TURKISH FOR FOREIGNERS:

EMILY VON KOHORN 
Consultant

Havva Yıldırım is not only the best Turkish tutor I can imagine, she is one of the best teachers I have ever had, full stop. Her lessons always balance grammar – taught in a clear and systematic way – with the informal chats that are critical to really engaging with the language. Within a few weeks of twice-weekly classes, I felt confident getting around my daily life in Istanbul; after about 1.5 years, I was hired into a position that requires me to spend about half my day reading, writing and speaking Turkish. I am sure I would not have been able to secure this opportunity without Havva. Beyond classes, Havva also goes out of her way to help ease your transition to life in Turkey, providing impromptu lessons on politics, shopping, history, culture and social life. She has always been generous with her time and energy, whether translating my telephone bill or helping me navigate expectations in social settings. I can’t imagine life in Turkey without her!

LAURA ZACCHI
Translator

I had the chance to meet Havva thanks to my Turkish language tandem Nergis who is taking Italian language lessons from her (yes, because Havva also speaks a superb Italian). Since the day we have met, six months ago, I have been studying Turkish with Havva and practicing my speaking skills with her on a regular basis, and I’m truly enthusiastic about it. Havva is a great teacher. Most people mistakenly claim that it is enough to have knowledge of a topic to be able to teach it, but I do not agree with that: I truly believe the ability to teach is an inborn talent, and Havva was definitely born with it. In her case, being a Turkish native speaker has only partly to do with her ability to teach Turkish, as I am sure she would be great at teaching any other language, any other thing, for a couple of reasons that I am about to mention. First of all, Havva loves being a teacher, you can tell it from the enthusiasm and neverending energy she puts in every minute of our lessons. While being disciplined, very punctual and committed to her role as a teacher, she is also fun and lively, and together we always have the most interesting conversations about everything: from food to religion, from childhood dreams to future plans, from history to current affairs. Secondly, her lessons are wellstructured and organized: each student has their personal file, a table on which she writes (a)each one’s monthly study plan, where she keeps tracks of (b)what we do during each lesson and of (c)our improvements. She takes her job very seriously. Third, she speak a very good Italian and English, which can be a relief for absolute beginners, as she can explain any concept using English (or Italian) as a veicular language. I had the chance to meet other students of hers, all of which are like me very happy with her lessons. I definitely recommend Havva if you’re interested in taking Turkish language lessons: you can choose her with your eyes closed.

CAROLINE SANDERS
HR Specialist

Havva has been my Turkish teacher for about 1,5 years now and during this period she has taught me a lot about Turkish language. First of all I think Havva is a very intelligent and organized person. When I first met Havva my level of Turkish was fine but she helped me to go into it more thoroughly and made me ‘at ease’ with the language. As mentioned before, Havva is very organized and structured and encourages me to set my personal goals, such as doing a high level Turkish exam etc. Havva’s classes are never dull. Next to the grammar and language basics, she always seeks for interesting topics to talk about, mostly related to the Turkish and international news so that her students will not only become fluent in Turkish, but also very knowledgeable about Turkish culture in general.

BERNARDO RICCI ARMANI
Area Manager, Edison SpA

Havva is a very professional teacher. I have been studying Turkish with her for one year, and she helped me to get the necessary tools for daily speaking and common interaction with people (which was my purpose).

Thanks to her availability to come to my home or to my office, our lessons never interfered with my busy life, and this helped me a lot. Furthermore, the scheduling of the lessons was always very flexible, so I could make it fit with my frequent business trips and meetings. The workload is always well balanced and she has a long experience with different grammar books, so she always takes the best parts from each ones making the learning process faster and easier.

Every two-hours lesson was very intense and with no distractions, which is another proof of professionalism and competence. Every time – at the end of the class – I had the tangible proof that I had learned something new and useful for my life in Turkey. This was extremely motivating for me, and was keeping my commitment at a very high standard.

Another very important aspect is that Havva speaks many languages and this helps students coming from different countries to find the equivalent translation of the rule they are studying.

Last but not least: Havva is a lovely person, always smiling, with a very positive attitude and very well dressed: she loves her job so much, that she is able to transmit it to her students, making them love studying and learning Turkish. For me, it was always a great pleasure meeting her and studying together.

I strongly recommend Havva to everyone coming to Istanbul.

LUCIA OSKEROVA
Actress

To whom it may concern: I have known Havva Yildirim Coltu since March 2012. I study the Turkish language with her for over a year in Istanbul. I can confidently say that I was able to communicate in Turkish after only 7 months of working with her. As a model and actress, I was able to understand and speak Turkish which allowed me to represent myself at auditions and meetings, without having a translator with me at all times. Due to my work with Havva, I was able to speak fluently and take part in many television shows and interviews (such as ” Pazar Suprizi” and “Burada Laf Cok” which aired on CNN TURK TV). As a teacher, she is a perfect blend of strictness and kindness. Her ability to connect with her students and her talent at teaching simple language rules, as well as more advanced grammar rules, are both truly superior. She is capable of recognizing a student´s potential as well as their weaknesses, apart from being very dedicated and sincere.Havva is organized, efficient, extremely competent, and has an excellent rapport with people of all ages and all nationalities. Her communication skills, both written and verbal, are excellent. She can work independently and is able to follow through to ensure that the job gets done. She accomplishes these tasks with great initiative and with a very positive and fun attitude. In summary, I highly recommend Havva for any position or endeavor that she may seek to pursue. She will be a valuable asset for any student or organization.If you have any further questions, please do not hesitate to contact me. Sincerely.

HANA ONAT
Director of Advancement, Hisar School

I highly recommend Havva Yıldırım for anyone interested in learning and mastering Turkish. I was recommended to Havva by a good friend (American) who lived in Istanbul for 4 years and studied with Havva. I was impressed with her Turkish, so I decided to study with Havva myself. After moving to Istanbul in 2014, I found a job, which required me to take intensive Turkish lessons. Havva and I met over a 7-week period, 2 hours every day for a total of 70 hours in the summer of 2015. I had already studied basic grammar with another tutor when I was living in the U.S. so Havva and I focused on listening comprehension and speaking. From our very first session, Havva showed me that she was a true professional by explaining her methodology in teaching Turkish and showing me an array of materials we would be using in our sessions that would be tailored specifically to my needs. Now that our intensive sessions are over, I can quite confidently say that my listening comprehension has improved dramatically; Havva has a way of speaking such that you always understand her, yet she continues to speak with increasingly difficult grammar and vocabulary over time. At the same time, I feel much more confident in speaking and am able to use it more effectively in my job. However, as with learning any new language, you must put in your own hours to study and review the material. Havva is a big proponent of that and very good at motivating you, yet not in a pushy way. I continue to study with Havva once a week and she is now more than just a great teacher, she is now a very good friend.

FRANCESCO ZAVAGLIA
M&A Advisory, Deloitte

Havva has been my Turkish language teacher for 3 months. While I was working in Istanbul as a consultant, Havva helped me in strongly improving my language skills through a great boost in comprehension, grammar rules and speaking as well.

At a professional level, I was able to understand much more business emails, Turkish language held meetings and news articles.

On the ordinary side, I understood that I made the concrete improvements when I realized that the communications with my girlfriend’s parents had become really good, since I was able to make myself understood and delivering my thoughts on several issues: daily life, culture, politics and so on.

In the past I had other language teachers, but I would say that Havva method is a special one, since is built on a mix of grammar, practice and daily life communication problems and examples.

Lastly, but not least her motivation for teaching is just impressive, she follows her students closely, she motivated me in learning through not just homework, but music, movies, newspapers and random pictures taken from the streets.

I would really recommend Havva as a teacher not only for a Turkish language beginner, but for a medium level speaker as well both for professional purpose and for private ones.

 

 


Yorum Ekleyin